Съществуването на АЕЦ „Белене“ ще влоши и ще компрометира земеделието в целия регион. Това каза пред "Фокус" Методи Андреев, депутат от групата на ГЕРБ и заместник-председател на Временната анкетна парламентарна комисия по казуса „Белене“.
По думите му електроцентралата ще доведе до тежки екологични последици. „Никой няма да купува земеделска продукция от район, в който има атомна централа. България не е толкова голяма държава, земята е ценна и богата и няма място където човек да си позволи да направи атомна централа, когато вече тя е частна собственост. Тези 10 милиарда евро, които казват, че са необходими за изграждането й са нищожна малка част от огромния разход, който трябва да направи държавата. В същото време по никакъв случай не могат да покрият невероятните и космически загуби, които държавата може да понесе от една авария. Авариите на електроцентрали може би са по-чести случай, отколкото самолетните катастрофи.

Това трябва да се има предвид“, коментира Методи Андреев. Според него друг проблем е къде ще се преработва отработеното ядрено гориво. „Европейският съюз забранява на държави-членки да преработват ядреното си гориво в страни, които не са членки на съюза. Тази руска технология предполага руско ядрено гориво, което трябва да бъде преработвано по руска технология.

След това идва и друг проблем. Кой ще купи тока, произведен от тази централа? Къде е пазара на тока около нас? Такъв няма. България не е пазар на ток, тя е прекалено задоволена. Даже може да се каже, че има излишък от електрическа енергия, което е видно за всеки човек в системата на енергетиката“, посочи Андреев. Той подчерта, че България трябва да е подготвена за най-лошото, ако подобна централа съществува и работи, като визира случилото се в АЕЦ „Фукушима“.