Министър Ефремова обсъди партньорството между България и  УНИЦЕФ за подкрепа на децата

https://blitz.bg/politika/ministar-efremova-obsadi-partnyorstvoto-mezhdu-balgariya-i-unicef-za-podkrepa-na-decata_news1158522.html Blitz.bg

Продължаването на партньорството между България и УНИЦЕФ в развитието на политиките за подкрепа на децата и семействата беше обсъдено от министъра на труда и социалната политика Наталия Ефремова и представителя на Детския фонд на ООН за България Кристина де Бройн.

Двете дадоха отлична оценка на досегашното сътрудничество и подчертаха постигнатите от страната ни резултати в реформирането на грижите за деца.

В следващите години България и УНИЦЕФ ще продължат партньорството си за изпълнението на Европейската гаранция за детето. Тя предвижда до 2030 г. децата в риск от бедност или социално изключване в страната ни да намалеят с над 190 000.

„Постигането на целите, заложени в Европейската гаранция за детето са национален приоритет за България. Вярвам, че ще продължим да работим заедно за повишаване на детското благосъстояние и за намаляване на бедността сред децата“, каза министър Ефремова.

Тя добави, че страната ни ще разчита на опита на Детския фонд на ООН в други държави за ограничаване на рисковете за децата в онлайн среда и за регулирането на техния достъп до социалните мрежи.

Сред приоритетните теми на партньорството между България и УНИЦЕФ в следващите години ще са още намаляването на насилието над подрастващите и подобряването на психичното здраве на младежите и децата. Основна задача ще е и повишаването на уменията на младите хора с цел да се улесни техният преход между образование и намирането на работа.

„УНИЦЕФ се гордее, че стои рамо до рамо с Министерството на труда и социалната политика като надежден партньор в напредъка на реформите в полза на децата и семействата. Ние високо ценим водещата роля на България в процеса на деинституционализация и реформата в сферата на грижите за децата, както и нейната силна ангажираност към намаляване на детската бедност и предотвратяване на насилието срещу деца.

В края на моето пребиваване в България бих искала да изразя искрената си благодарност към министър Ефремова и екипа на Министерството на труда и социалната политика за отличното ни сътрудничество, както и увереността си, че децата ще продължат да заемат важно място в националния дневен ред и през следващите години“, заяви Кристина де Бройн.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай