Николай Василев: Изборите за НС и ЕП да са в един ден

https://blitz.bg/politika/nikolay-vasilev-izborite-za-ns-i-ep-da-sa-v-edin-den_news18307.html Blitz.bg

Най-добре е изборите за 41-во Народно събрание и за представители в Европейския парламент да бъдат обединени и насрочени на една дата, заяви министърът на държавната администрация Николай Василев в Оряхово.

Днес той е на посещение в област Враца, което започна в Оряхово. В отговор на журналистически въпрос министър Василев уточни, че предстоящите изборите за национален и европейски парламент е добре да са в един ден по две причини - политически и финансови. Според него е трудно да бъдат накарани избирателите да участват активно в избори на две различни дати, през лятото, в рамките на няколко седмици. Той изрази лично мнение, че подобно решение ще постави на изпитание гражданската ангажираност на хората и това не е добре за демокрацията. Василев допълни, че политиците ще спечелят дългосрочно, ако успеят да обединят изборите. Ако изборите са в един ден, те ще струват общо на държавата и данъкоплатците около 20-25 милиона лева, посочи като втора причина министърът на държавната администрация. Той подчерта, че ако те се произведат в два различни дни, за тях ще трябва да се плати двойно. Като министерство натоварено с техническата подготовка и провеждането на парламентарните избори, ние ще изпълним всяко решение, но с оглед на ситуацията е добре да се помисли за тяхното обединяване, каза в заключение министър Николай Василев. При посещението си в Оряхово  Василев откри новата административна сграда на общината. Той направи проверка и на граничния контролно-пропускателен пункт на ферибота. Програмата му продължава с посещение в Мизия и Враца. /БНР
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай