Народното събрание окончателно прие промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), с които се въвежда съдебен контрол върху 72-часовото задържане, разпореждано от прокурор, пише "Дарик".
Новите текстове бяха одобрени на второ четене и предвиждат съдът да може да проверява законността на прокурорските постановления за задържане до 72 часа. Промените ще влязат в сила един месец след обнародването им в „Държавен вестник“.
Това е една от най-съществените промени в наказателното правораздаване през последните години и цели да засили защитата на основните права на гражданите при наказателни производства.
Освен съдебния контрол върху задържането, парламентът прие и допълнителни гаранции за правата на заподозрените лица.
Според новите разпоредби разследващите органи и прокуратурата ще бъдат задължени своевременно да уведомяват всеки заподозрян за неговите права и да му осигуряват реална възможност да ги упражни.
Сред тях са правото на адвокатска защита, правото на безплатна правна помощ при определени условия, правото на устен и писмен превод за хора, които не владеят български език, както и правото да запазят мълчание.
По време на окончателното гласуване депутатите отхвърлиха част от първоначално предложените текстове.
Не беше приет параграфът, който предвиждаше въвеждане на контрол върху действията на т.нар. ad hoc прокурор, разследващ главния прокурор.
Отпаднаха и промените в Закона за съдебната власт, според които съдия от Наказателната колегия на Върховния касационен съд трябваше да изпълнява функциите на прокурор, осъществяващ контрол върху разследванията срещу главния прокурор.
Така окончателно приетите изменения се концентрират основно върху засилването на съдебния контрол при задържанията и върху гарантирането на процесуалните права на заподозрените лица.
Според вносителите на законопроекта новите правила ще доближат българското законодателство до европейските стандарти за защита на човешките права и справедливия процес.