От Столична община до голямата политика - пътят на Корнелия Нинова в БСП СНИМКИ
Тя беше избрана за председател на социалистическата партия на 8 май 2016 година
На днешното заседание на Националния съвет на БСП са изключили лидера на партията в оставка Корнелия Нинова. Това е станало с нас 100 гласа.
Припомняме, че Корнелия Нинова подаде оставка като председател на Българската социалистическа партия (БСП) през юни. Тя беше избрана за лидер на партията на 8 май 2016 година.
От 3 март 2017 година е вицепрезидент на Социалистическия интернационал.
Преизбрана е за лидер на левицата на 12 септември 2020 г., след като печели първия в историята на партията пряк избор за председател.
Корнелия Нинова по пътя към политиката
Тя е български юрист и политик, народен представител от Парламентарната група на БСП. Заместник-министър на икономиката и енергетиката по външноикономическата политика (2005-2007) в правителството на Сергей Станишев, заместник министър-председател на България и министър на икономиката и индустрията (от 2021 до август 2022 г.) в правителството на Кирил Петков. Председател на БСП от 8 май 2016 г.
Родена е на 16 януари 1969 г. в село Крушовица, област Враца. Дипломира се в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
Снимка: Булфото
През 1995 г. работи в Софийския градски съд като стажант-съдия, а в периода 1995-1996 г. е юрисконсулт на Столична община. От 1996 до 1997 г. е следовател в Столичната следствена служба. В периода март-август 1997 г. е юрисконсулт на БТК.
През 2003 г. Корнелия Нинова става член на БСП. От септември 2005 г. до март 2007 г. е зам.-министър на икономиката и енергетиката по външноикономическата политика.
Снимка: Булфото
Оставката след изборите
Припомняме, че нейната оставка беше поискана вчера (10 юни) от младежите от БСП заради ниските резултати на изборите 2 в 1. Неоспорим е фактът, че това не се случва за първи път.
През 2021 година Нинова подава оставка след ниските резултати на парламентарните избори, които провокираха критики срещу нея от социалистите. На конгрес на партията обаче, оставката й беше отхвърлена и тя остана на чело на левицата.
През 2023 по време на конгрес на партията, делегати скандираха „оставка“. Тя беше поискана от евродепутата Петър Витанов. Тогавашният служебен правосъден министър и член на БСП Крум Зарков го подкрепи.
Тогава Нинова заяви, че именно тези вътрешни битки съсипват партията. "Хората, които ни гледат, няма да ни повярват", добави тя и апелира за търсене на единение и консенсус около идеи.
Изключването от партията
С над 100 гласа на днешното заседание (01.09.2024) на Националния съвет на БСП Корнелия Нинова бе изключена от партията. Решението беше подкрепено със 105 гласа "за", 16 "против" и четирима се въздържаха.
Заедно с Нинова от лявата формация бяха изключени и Георги Свиленски, Иван Ченчев и Крум Дончев. Седем са мотивите за освобождаване на Нинова и тримата й съпартийци.
Сред основните причини за изключването им е несъобразяване с решението от кой избирателен район да се кандидатират за парламента Нинова и Свиленски.
Последвайте ни
1 Коментара: