От ЦИК посочиха възможността за хакване на машините за гласуване
По-вероятно е да падне астероид, отколкото да се хакне машината, смятат в Комисията
„Общинските администрации трябва да осигурят на гласоподавателите ръкавици, с които да гласуват на машините в неделя. Целта е да не се използват гелообразни дезинфектанти, които могат да увредят машините“, обясни говорителят на ЦИК Росица Матева на брифинг, пише Трибюн бг.
Тя повтори, че картите и машините може да се дезинфекцират само с до 75% етилов спирт, заяви още Матева.
Други съвети към избирателите са, когато вкарат смарткартата в машината да я натиснат леко, за да се чуе щракване. Това означава, че устройството е активирано и ще зареди електронната бюлетина. Когато вече са направили своя избор пък, избирателите трябва да изчакат машината да принтира цялата разписка с вота им и да не я дърпат, докато устройството не е приключило, защото това ще повреди изписването на данните върху разписката.
От Комисията заявиха, че единствено те ще взимат решения в неделя за прекратяване на машинното гласуване и преминаване към хартиени бюлетини, ако някъде се появят проблеми.
В началото на изборния ден всяка СИК трябва да разпечата от машината така наречения криптографски идентификатор
В него се съдържа системен хеш код. Екземпляр от този код ще бъде предоставен на всяка секционна избирателна комисия в запечатан плик заедно с изборните книжа. Членовете на комисията ще трябва да сравнят двата кода и ако те са еднакви, това означава, че машината е с инсталиран сертифициран софтуеър.
Във връзка с появилия се в интернет клип на партиен лидер, който позволява на 3-годишно дете да гласува и да сменя карти в машината е „лична отговорност“, каза Матева.
„Ако някой си е позволил да даде машината на детето си да играе с нея е негова личност отговорност. Той не притежава машината, а са предоставени с пълномощия на представители на партиите и коалициите. Тези машини не са евтини, те са много издръжливи“, коментира Матева.
Тя обясни, че ще бъде информирана ЦИК и ще се вземе решение как да се постъпи. По думите на говорителите имало теоретична вероятност да бъде разчетен хеш кода, който имал 64 знака, но пробиването и нацелването ставало с трилионни комбинации.
„По-вероятно е да падне астероид, отколкото да се хакне машината“, увери Цветозар Томов.
По негови думи, няма засечен нито един случай на измама, за разлика от хилядите случаи на измама при гласуването с хартиени бюлетини.