Планът "Дондуков": Радев подготвя голямото си преместване от президентството към премиерския кабинет

Приближени вече не крият – целта е власт без краен срок и политическо завръщане по орбански модел

https://blitz.bg/politika/planat-dondukov-radev-podgotvya-golyamoto-si-premestvane-ot-prezidentstvoto-kam-premierskiya-kabinet_news1127748.html Blitz.bg

Време беше. Приближените на Румен Радев вече не си държат езика зад зъбите и започнаха да "изплюват камъчето". Все по-ясно се очертава истинската амбиция на действащия държавен глава – да смени адреса си от "Дондуков" 2 на "Дондуков" 1 и да влезе в Министерския съвет като редовен министър-председател, с хоризонт не за мандат, а за пенсия. Това става ясно от политолога Слави Василев пред NOVA NEWS.

Слави Василев: Ако Румен Радев оглави партия, ще е...


Сценарият вече се артикулира публично от хора от неговото обкръжение. Според Василев, ако Радев стане лидер на партия, той ще демонстрира "проевропейско поведение", но със силни паралели с управленския модел на унгарския премиер Виктор Орбан.

Лични решения

"Президентът винаги се е държал институционално и не би използвал новогодишната си реч, за да обявява лични решения, които засягат цялата държава", заяви още политологът. По думите му евентуални политически ходове от страна на Радев не трябвало да се тълкуват прибързано.

"Дали ще скочи в политиката или не, сам ще ни информира. Всичко останало би било спекулация", добави той, оставяйки си добре премерен изход.

Видео - "сатрапът" Радев прави министерство на пропагандата и агенция за подслушване

Предпазлив тон

Въпреки предпазливия тон, от думите на политолога ясно личи, че според него настоящият модел на управление е изчерпан и има нужда от "нов политически играч". По-скоро, твърди Василев, Радев отправял послания към партиите в Народното събрание, защото "ако има някъде грешка, тя е именно при тях".

Коментар получиха и честите обвинения към президента за злоупотреба със служебните кабинети. Според Василев те били пряк резултат от неспособността на парламентарните формации да излъчат редовно правителство.

Служебните правителства

"Служебните правителства се раждаха, защото партиите в Народното събрание бяха неспособни да направят кабинет", подчерта той.

Най-показателният момент обаче дойде на въпрос кой според него ще бъде бъдещият служебен премиер. Отговорът беше красноречив: "Интересувам се само кой ще бъде следващият редовен премиер. Надявам се това да е именно Румен Радев."

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
1 Коментара
Още
преди 5 месеца

Още смешки ще ни представяте ли?Бъдещ затворник заради Боташ и не само,придворния му слуга го рекламира за премиер?!Ами дайте всички престъпници от затвора да кандидатираме за депутати..те и без това и сегашните,особено тия на ПП,половината са си клиентела постоянна на Прокуратурата,стана модерно най-мега корумпетата да са в политиката,та да им се размине затвора.Що за простотии?!

Откажи