Президентът Росен Плевнелиев ще насърчи националната дискусия по отношение на глобалните договорености за широкомащабните мигрантски и бежански потоци, по промените в климата и по Целите за устойчиво развитие до 2030 година. „До края на 2016 г. трябва да бъде ясно как България ще адаптира своите дългосрочни цели и програми, за да е в синхрон със заложените глобални цели“, заяви държавният глава пред български медии в Ню Йорк, където продължава работното посещение на президента за участие в 71-вата сесия на ОС на ООН. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Росен Плевнелиев припомни, че България вече планира дългосрочно и националният консенсус по развитието на страната ни до 2020 г. беше постигнат именно в Президентската институция.

По повод критиките на неправителствени организации, според които Декларацията от Ню Йорк за управление на широкомащабните мигрантски и бежански потоци не съдържа конкретни ангажименти, президентът посочи, че Парижкото споразумение по изменението на климата също бе обект на подобни критики. „В крайна сметка, година след договарянето на Споразумението за климата, държавите на планетата предприеха конкретни стъпки и това е отговорното политическо действие. Затова приветствам тези критики, които спомогнаха да постигнем достатъчно амбициозно споразумение“, каза държавният глава.

България днес получава уважение и благодарност за принципната си позиция по отношение на миграционната криза, посочи още президентът Росен Плевнелиев в отговор на журналистически въпрос. „Именно ние, българите, спазихме правилата на Дъблинското споразумение и на Споразумението от Шенген от самото начало на мигрантската криза. Още през 2014 г. ясно заявихме, че не виждаме противоречие между опазването на външните граници на Европейския съюз и спазването на човешките права“, припомни още държавният глава.

„Една държава трябва да адресира страховете на хората. Една държава е такава, когато има контрол над границите си. Когато имаме потоци от неконтролируемо преминаващи през територията ни граждани на други страни, държавата трябва да изпълни ролята си – да въведе контрол, като едновременно спазва човешките права и свободи“, коментира още президентът Росен Плевнелиев.

По време на дискусиите в рамките на Общия дебат на 71-вата сесия на ОС на ООН държавните и правителствени ръководители от цял свят са изразили загриженост от възобновяването на бойните действия в Сирия, обяви още държавният глава. „Крайно време е всички да разберат, че решението на този конфликт не може повече да бъде отлагано и Съветът за сигурност трябва да поеме своята роля. Едно устойчиво решение може да мине единствено през Съвета за сигурност на ООН“, коментира още президентът Росен Плевнелиев.
В Централата на ООН в Ню Йорк държавният глава проведе редица двустранни разговори със свои колеги и с представители на международни организации. На 22 септември около 15.00 часа местно време президентът Росен Плевнелиев ще направи последното си обръщение в качеството си на държавен глава от трибуната на Общото събрание на ООН.