Политолог очерта границите на властта: Радев няма мандат да пипа Конституцията и външния курс

Смяната на ключови фигури в съдебната система е неизбежна - нов състав на ВСС и промени във върховете на прокуратурата, категоричен е проф. Светослав Малинов

https://blitz.bg/politika/politolog-ocherta-granicite-na-vlastta-radev-nyama-mandat-da-pipa-konstituciyata-i-vanshniya-kurs_news1148376.html Blitz.bg

"Румен Радев няма мандат за промяна на Конституцията". Това заяви проф. Светослав Малинов в ефира на bTV. Според него, когато политиката започне да говори за Конституция, залогът вече не е власт – а посока - и тази посока има ясни граници, които не могат да бъдат прекрачвани с политическа воля.

Политолог: Радев няма да извади България от НАТО, но може да върне руските горива и газ


По думите му, дори да се направят опити в тази посока, те няма да бъдат легитимирани от обществен вот. 

Същото важи и за външната политика: президентът няма мандат да променя геополитическата ориентация на България.

Къде е реалният мандат?

Според политолога, фокусът трябва да бъде друг: съдебна реформа, възстановяване на върховенството на правото и усещане за справедливост.

Това са сферите, в които управлението има реална легитимност да действа.

Човек на Радев заплете мистерия с кабинета му, но е категоричен за следващия премиер

ВСС и прокуратурата – приоритет

Проф. Малинов е категоричен, че смяната на ключови фигури в съдебната система е неизбежна - нов състав на ВСС и промени във върховете на прокуратурата. И подчертава, че тези стъпки трябва да предшестват всякакви по-дълбоки институционални реформи.

Политологът отправи и директен сигнал към съдебната власт.

"Добре е малко да следят политическите процеси… особено когато са обвинени в корупция", заяви той. А по думите му, реакцията на системата често изостава от обществените очаквания.

Киев с първи думи след победата на Радев: Украйна се надява България да продължи да я подкрепя

Казусът "Сарафов"

Според Малинов Борислав Сарафов е трябвало да се оттегли по-рано от поста си на и.ф. главен прокурор, за да запази личното си достойнство и да намали напрежението около институцията.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
2 Коментара
Тити
преди 1 месец

Тоя професор да си избърше задника с дипломата си. Такива платени мишки като него има много в България. Радев ще Ви разкаже играта евро лизачи

Откажи
Тити
преди 1 месец

Тоя професор да си избърше задника с дипломата си. Такива платени мишки като него има много в България. Радев ще Ви разкаже играта евро лизачи

Откажи