ПП показа наяве руските си зависимости и задкулисния си генезис
Съюзът на Кирил Петков и компания с „Възраждане“ ясно показа, че се изкарват евроатлантици само на думи, но не и на дела
Една лоша и една добра новина за демокрацията роди днешното поредно издание на първото заседание на 51-ото Народно събрание. Лошата е, че и на четвъртия си опит парламентаристите не успяха да си изберат председател.
Така НС, чиято работа е блокирана от близо две седмици, продължава да е практически в тупик. А депутатите показаха, че тънките политически сметки, а не интересите на държавата и гражданите продължават да са водещи за мнозинството от тях.
Добрата вест обаче е, че поне излязоха наяве всички задкулисни зависимости и договорки, правени потайно през последните години. Те бяха извадени на показ от парламентарната трибуна, пред погледа на цялото общество, което вече поне е наясно кой от коя страна на историята е.
Кой в Народното събрание наистина отстоява демократичните принципи и евроатлантическата ориентация на страната ни. И кой просто е твърдял, че го прави, размахвайки го като смокинов лист, за да прикрие, че по тъмни стаички и в скришни разговори е защитавал руските интереси, договаряйки управления с формации, открито подкрепящи и симпатизиращи на Путиновия режим в Москва.
По този начин лъсна фактът, че „Продължаваме промяната“ – формация, която от пръкването си се опита да приватизира най-нагло етикета „евроатлантици“ с оглушителни клетви, че е първи пазител на демокрацията ни и на геостратегическия ни избор да сме западно общество, всъщност на дела си е проводник на амбициите на Русия да държи в хватка политиката и икономиката на България.
Не че действията на лидерите на ПП през годините, откакто кръгът „Капитал“ на Иво Прокопиев акушира на инсталирането им на политическата сцена, не бяха симптоматични за това. Достатъчно е да си припомним скандала с „Джемкорп“.
А също как съпредседателите на партията Кирил Петков и Асен Василев упорито се бориха да прокарат пред Брюксел и у нас дерогацията за руския нефт. Изключение, което доказано облагодетелства не българските граждани, а петролния гигант „Лукойл“.
И как същите тези хора и депутатите им също толкова упорито се опитваха да блокират в Народното събрание спирането на свръхпечалбите, трупани от руския холдинг на гърба на обществото ни. При това, докато продължаваха да се кълнат пред западните партньори на страната ни, че всъщност били срещу режима на Путин.
Е – истината вече не може да бъде скрита, след като при гласуването на кандидатурата на Силви Кирилов за парламентарен шеф, на днешното заседание Кирил Петков, Асен Василев и останалите депутати от ПП открито гласуваха заедно с „Възраждане“, чийто лидер Костадин Костадинов се хвалеше през лятото със снимки от Червения площад в Москва, където бе заедно с още неколцина свои парламентаристи за участие в форум на Путин.
С иначе завършилия без успех вот за издигнатия от ИТН Кирилов впрочем т.нар. „промяна“ съвсем отявлено влезе в коалиция не само с откровените русофили от партията на Костадинов, но и с други формации в 51-то НС, сочени за проводници на интересите на Москва. Като „земеделците“ на Ахмед Доган от Алианса за права и свободи и най-новата парламентарна партия на политическата сцена – МЕЧ.
Ако си мислите, че тази коалиция на ПП с руските аватари на политическата ни сцена е била само спорадична проява на съюз по интереси, дълбоко грешите. Доказват го разкритията от трибуната на НС, отново по време на днешния дебат, направени от един от депутатите от „Възраждане“ - Цончо Ганев.
Той разказа как в 47-то НС лично Кирил Петков звънял на Костадин Костадинов да го моли да влезе в управлението на мястото на ИТН и да крепи кабинета му. И как тези задкулисни опити на ПП да си сътрудничи с „Възраждане“ продължили и в следващите парламенти.
В това число и при новоучреденото 51-во Народно събрание, когато Петков и компания се опитали да накарат „Възраждане“ да издигнат за парламентарен шеф кандидатурата на депутата от ПП Бойко Рашков, като им обяснили, че ако го направят, ще я подкрепят. А също, че те самите не можели да го издигнат, защото имало разнобой в коалицията им и от ДБ не го харесват.
Но да се върнем на изводите от днешните батални сцени в Народното събрание, които разкриха истинското лице на задкулисието у нас, свалиха маскировката на тези, които упорито се опитваха да го прикрият и ясно показаха кой от коя страна на евроатлантическата линия е.
ПП ясно застанаха откъм страната на Русия и задкулисието. А от другата страна -на тези които неотклонно защитават не само демократичните прозапападни ценности на страната ни, но и интересите на цялото общество ярко се отличи фигурата на председателя на ДПС и лидер на ДПС-Ново начало Делян Пеевски.
Който в един и същи ден знаково бе отличен с медал за особени заслуги към украинския народ от председателя на Върховната рада в Украйна Руслан Стефанчук заради приноса му за противодействие на руската агресия. И който единствен, насред словесните баталии в пленарната зала, призова останалите формации да престанат със задкулисните договорки и тънки партийни сметки и да помислят най-сетне за интересите на гражданите на държавата.
„Това вътре в момента е нещастие. Аз искам избори, защото трябва да има мисъл за хората. Тези вътре в залата не мислят за тях. Нека да дойдат избори, хората да изберат и някой ясно да управлява…Стига са бабували нещата по кабинетчетата. Да излизаме на избори и хората да изберат един, който да управлява“, коментира той. И е прав. Защото гражданите отдавна искат да се отърват от плена на задкулисието.
А това може да стане само, ако на кормилото на държавата да застане човек, който ще се занимава не с обслужването на едни или други зависимости, а със защитата на техните интереси и на държавата като цяло.
Последвайте ни