Президентът подписа указ за Закона на отбраната

https://blitz.bg/politika/prezidentat-podpisa-ukaz-za-zakona-na-otbranata_news47454.html Blitz.bg

Президентът Георги Първанов подписа днес указ за обнародване на Закона за отбраната и въоръжените сили.

Държавният глава подписа указа, въпреки че вчера заяви, че текстове от новия Закон за отбраната, свързани с гражданския контрол върху армията, крият риск от политически контрол.

Законът за отбраната беше приет преди седмица от Народното събрание в почти празна зала. Според някои от текстовете лица, които нямат военна подготовка, ще бъдат водени на отчет до навършване на 35 години. Със Закона за отбраната се слага началото на интегрирането на Генералния щаб в Министерство на отбраната. Създава се щаб на отбраната, който ще замени съществуващия Генерален щаб. Заради това се очаква от него да бъдат освободени 50-60 офицера.

Според новия закон военните ще имат възможност да купуват ведомственото жилище след 15-та година или след 10-та, ако са участвали в мисии зад граница. Цивилните служители на Министерство на отбраната също ще могат да придобиват жилище след 15-та година. /БЛИЦ

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай