Радев и новата власт: Държавно управление с военна дисциплина?

Експерти коментират дали кризисните ситуации променят стила на ръководство и комуникацията с обществото

https://blitz.bg/politika/radev-i-novata-vlast-darzhavno-upravlenie-s-voenna-disciplina_news1151150.html Blitz.bg
© Георги КОЛЕВ, БЛИЦ

В студиото на БНТ политологът Татяна Буруджиева и бившият министър на отбраната Красимир Каракачанов коментираха актуалния политически контекст и начина на управление в условия на кризи. В разговора беше обсъдена ролята на новия министър-председател на България Румен Радев и дали натрупаното напрежение в страната води до промяна в стила на ръководство и по-строга, централизирана организация на властта. Двамата анализираха и комуникацията с обществото, както и очакванията към институциите в период на икономически и геополитически предизвикателства.

Политологът Татяна Буруджиева и водещият на БНТ Георги Любенов се поздравиха по случай 9 май. Тя заяви, че това е важен ден за Европа, но той нямаше как да се случи без руската армия. 

Другият гост в студиото - Красимир Каракачанов, поздрави водещия и по случай Гергьовден и започна разговора с коментар за кабинета „Радев“ и паралел с правителството през 1997 година. 

„Ако имаш подобно мнозинство, такова имаше 97-а година със 137 депутати. Могат да се направят много изводи с това какво се случи с доверието на хората и мнозинството тогава. То е необходимо, за да провеждаш една политика, без да правиш компромиси с този и онзи.

Първо трябва да си наясно с проблемите, които ще решаваш – цените, икономиката и енергетиката. Трябва да подбереш правилните хора, като министри и зам.-министри и да ги решаваш. Практиката показва през 97-а, че за две години доверието може да се срути. Видяхте още на местните избори какво се случи“, припомни той.

Красимир Каракачанов

„Едно от нещата, които са важни, за да се минимизират рисковете пред едно такова мнозинство е как ще партията ще отразява интересите на избирателите си. Не еднолично Радев или групата около него. Ние за първи път виждаме такова мнозинство, спечелено от човек, зад когото няма организация.

Всяка една стъпка и стратегическо действие, трябва да срещне одобрението на хората, които са извоювали тази власт. Ние говорим за субекта „Прогресивна България“ (ПБ), но той не съществува. Всяка нова партия идва – една група от приятели и познати, взима властта и започва да я упражнява.

Насоката, в която са тръгнали, е да държат Радев във образа на президента. Той ще говори и ще поема ангажименти само за добрите дела, а всичко останало около него тепърва ще бъде тествано.

Толкова много хора минаха през служебните правителства, но виждаме и колко малко от тях взе сега в това правителство, което означава, че за лошите неща, свързани с действията, които произтичат от ПБ, които са олицетворявани от Радев, ще се направи всичко възможно да бъдат отделени от него. Очаква ни Радев в ролята на св. Георги, но вместо кон - имаме самолет“, каза Буруджиева. 

Татяна Буруджиева

Според нея има възможност да се сменят хората, които ще се товарят с негативите на действията.

„Ние говорим за времето на Костов, но имаше едно време на Жан Виденов, когато държавата беше фалирала. Въпросът е какво искаш да постигнеш и ако отговориш правилно на този въпрос – това са амбициозни цели“, обясни Каракачанов.

„Първото, което предстои пред този парламент и мнозинството е избора на ВСС и прокурор. Като изключим Велчев, за всеки прокурор може да се каже кой стои зад тях. Това не е чувствителна тема само за ПП.

Когато си бил на върха на славата, бил си президент и си станал премиер с това доверие. За мен е резонно този премиер да тръгне по другия път – не този, по когото вървят всички.

Да постави хора, които са доказани професионалисти, а не да ги делиш на наши и ваши. Така няма какво да ти кажат и другите партии.

За избор на ВСС ти трябват 160 човека, значи трябва да спечелиш тия хора. Имаш ректор на СУ, най-малкото той може да направи препоръка кои са качествени и добри юристи“, допълни Каракачанов.

Според него Радев трябва да си избере дали да действа по нов начин или по стар начин.

Каракачанов припомни, че България се намира икономически в много лоша ситуация – една война в Украйна, а другата в Ормузкия залив.

„Тези неща няма как да бъдат решени с досегашните политически практики и може би е някакъв късмет, че начело седи военен, който да даде заповед и да се изпълнява“, каза той. 

Буруджиева сподели, че в политологията не се препоръчва висши военни да заемат високи длъжности в държавата и обясни защо:

„В политологията неслучайно не се препоръчва военни да заемат високи постове, защото в обществото не се случва така - козируват и изпълняват. Големият проблем с хората е че те нямат просто очаквания. В момента първите стъпки показват, че не са готови да отговорят адекватно като комуникация.“

„Никой не се интересува от законопроекти, аз не познавам такива. Хората искат действия. Това решение трябва да бъде поднесено през комуникация.  Всеки чака различни неща. Аз чакам да видя какво ще стане с храните, какво ще стане с децата и демографската криза“, изтъкна тя.

Коментирай
2 Коментара
Zar Boris
преди 2 месеца

Burudjiewa, Gadnata Podloga na Lizeto MAGNITSKI i na Prestapnika ot Bankija lapna Jiako Darwoto ot Welikija General Radew! Kakwa Samo Prostaschtina Balwaje protiw Prezidenta Radew! No, kakto kazwa Naroda: Nakazanie Gospodin! GOSPOD zabawija, No ne zabrawija !

Откажи