България е ключова страна за транзита на природен газ към Унгария, заяви премиерът на Унгария Виктор Орбан след разговора с българския президент Румен Радев.

Унгарският премиер посочи, че за миналата година страната му е получила 7 млрд. куб. м газ по трасето през България - "Балкански поток".

Орбан е на посещение у нас по покана на българския президент.

Двамата обсъдиха последващо задълбочаване на приятелските двустранни отношения между България и Унгария, теми от дневния ред на Европейския съюз и средата за сигурност в региона.

Споделяме убежденията, че приоритетно за Европа е възстановяването на мира на континента. Мир, без който е немислимо да говорим за сигурност и за устойчивост на социално-икономическото развитие. Това каза президентът Румен Радев след срещата си с унгарският премиер Виктор Орбан.

По думите му затова и тази тема трябва да е водеща за европейските лидери, наред с повишаването на европейската конкурентоспособност, връщането на благосъстоянието на европейските граждани във фокус на общите политики, ефективното противодействие на нелегалната миграция, укрепването на християнските и семейните ценности.

Радев подчерта, че България и Унгария са свързани с многогодишни културни и духовни връзки и споделят сходна историческа съдба, а днес развиват своите отношения на основата на взаимно доверие и приятелство.

Президентът добави, че по време на председателството на България на Европейския съвет, с Орбан е установено ползотворно сътрудничество в редица важни за ЕС и нашите страни теми - от миграция и енергетика, до сигурност и войната в Украйна.

Той поздрави Орбан за "трезвата му преценка за геополитическите процеси и предизвикателствата, пред които сме изправени". "За ясната му визия за неговата страна и Европа, за смелостта му да отстоява своите позиции и за силното лидерство".

Радев благодари на Орбан за председтелството на Съвета на ЕС и за ролята за приемането на страната ни в Шенген.

"Това е наистина едно стратегическо постижение от огромна полза за икономиката и гражданите, не само на България и Румъния, а и за целия ЕС", открои Радев.

За посещението на Орбан първи съобщи бившият политик и конституционен съдия Георги Марков, който обяви, че унгарският министър-председател ще се срещне и с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.



Преди дни, попитан за визитата на Орбан и на какви теми ще разговарят, Борисов посочи: "Виктор Орбан ми е приятел, от 20 години го познавам - почти колкото мене си. Просто никой няма да изпусне шанса да стане лидер, когато другите са много слаби. Аз се радвам, че идва, радвам се, че ще мога да го видя, но пак казвам - ние бяхме лидерите, когато аз бях премиер на България".

В същото време, от днес, 20 декември, влизат в сила новите американски санкции срещу руската "Газпромбанк". На практика това означава, че се прекратява досегашният начин за плащане на вноса на руски газ по тръбопровод.



Вашингтон въведе нови санкции на десетки руски банки заради войната в Украйна точно преди месец - на 21 ноември 2024 години.

Този ход, насочен към финансови институции и длъжностни лица, „ има за цел да намали и разгради още повече военната машина на Русия“, заяви министърът на финансите Джанет Йелън.

„Това широкообхватно действие ще направи по-трудно за Кремъл да заобикаля американските санкции и да финансира и оборудва своята армия“, добави тя. Последните санкции засегнаха Газпромбанк, най-голямата руска банка, която не бе блокирана преди това от САЩ, както и повече от 50 международно свързани руски банки.



Мерките обхващат и повече от 40 руски регистратори на ценни книжа и 15 руски финансови служители. Министерството на финансите на САЩ нарече Газпромбанк „канал за Русия за закупуване на военни материали за военните ѝ усилия срещу Украйна“.

Снимки: Георги КОЛЕВ, БЛИЦ