Разпадна се управляващата коалиция в Германия
Същевременно, германският канцлер възнамерява да протегне ръка към опозиционния лидер Фридрих Мерц от Християндемократическия съюз
Управляващата коалиция в Германия се разпадна. На 15 януари канцлерът Олаф Шолц ще поиска вот на доверие от Бундестага и ако го загуби, ще се проведат предсрочни избори в края на март.
Управляващата в Германия тройна коалицията се разпадна, след като тази вечер канцлерът Шолц освободи финансовия министър Кристиан Линднер, което е лидер на една от трите партии в коалицията – либералната Свободно-демократическа партия.
Шолц обясни решението си с "егоистичното и безотговорно поведение" на Линднер.
Коалицията в Германия между социалдемократи, зелени и либерали се провали след почти три години на власт.
Либералите вече не са част от федералното правителство. На пресконференция канцлерът Шолц обвини лидера на либералите, че като финансов министър не е показал желание да се вслуша в предложенията на другите партии за изход от кризата.
Шолц беше необичайно остър към колегата си. Според него Линднер в момента се интересува само от краткосрочното оцеляване на собствената му партия и го обвини в клиентелизъм. "Такъв егоизъм е неразбираем. Няма повече доверие за сътрудничество с Линднер", каза Шолц
"Твърде често той нарушаваше доверието ми. Няма основа за доверие за продължаване на сътрудничеството. Такова поведение не може да бъде понесено повече от държавата", каза още Шолц. "Искаше ми се да ви спестя това трудно решение, още повече в тези тежки времена. Но така не може да се води повече сериозна управленска работа".
Шолц обясни, че е предложил план за "укрепване на Германия в трудни времена", който включва и някои от предложенията на либералната партия. Въпреки това, с оглед на предизвикателствата, страната се нуждаела от "по-голямо финансово пространство".
Същевременно, германският канцлер Олаф Шолц съобщи, че възнамерява да протегне ръка към опозиционния лидер Фридрих Мерц от Християндемократическия съюз (ХДС), за да се опитат заедно да потърсят решение на наболелите проблеми, свързани с германската икономика и отбрана, съобщава ДПА.
"Сега много скоро ще потърся диалог с лидера на опозицията Фридрих Мерц", каза лидерът на социалдемократите в Берлин и обяви, че на 15 януари ще поиска вот на доверие от парламента, който да определи бъдещето на коалиционното му правителство.
Шолц посочи, че иска да предложи на Мерц възможност за конструктивно сътрудничество по два или повече въпроса, "които са от ключово значение за страната, сред тях са бързото укрепване на икономиката и отбраната" на Германия.
По думите на канцлера икономиката не може да чака да се произведат нови избори и добави: "Сега се нуждаем от яснота как да поставим на солидна основа финансирането на нашата сигурност и отбрана през идните години, без да застрашим (социалната) сплотеност на нашата страна".
Германският вицеканцлер и икономически министър Роберт Хабек каза, че съжалява за разпадането на управляващата коалиция, след като канцлерът Олаф Шолц уволни финансовия министър Кристиан Линднер, информира ДПА.
Коалицията не се ползваше с най-добрата репутация, каза Хабек, който е представител на Зелените, на пресконференция снощи в Берлин и призна, че трите коалиционни партньора, които включваха още Германската социаладеморкатическа партия (ГСДП) на Шолц и либералите от Свободната демократическа партия (СвДП) на Линднер са се карали често.
"Въпреки това искам да кажа от наше име, че за нас тази вечер е неприятна, дори почти трагична, особено в ден като днешния, когато Германия трябва да покаже единство и способност да действа в Европа", каза Хабек след края на кризисните коалиционни преговори в канцлерството в Берлин.
Макар и на масата да е имало варианти за решение, в крайна сметка се оказало невъзможно да бъде запушена огромната дупка в проектобюджета на Федералната република за 2025 г., което беше и основният предмет на спора между управляващите партии, посочи Хабек.
"СвДП не беше готова да върви по този път."
Уволнението на Линднер беше логична и необходима развръзка, добави Хабек.
Така бързо ще бъде разчистен пътят за нови избори, посочи политикът от Зелените и прогнозира, че избирателите ще застанат пред урните напролет, месеци преди датата на редовните избори през септември 2025 г.
"Дотогава ние ще продължим да изпълняваме задълженията си. Твърдо сме ангажирани да продължим да изпълняваме пълноценно задълженията си и да осигурим в рамките на правителството стабилност, каквато Германия може и трябва да осигури на Европа", допълни вицеканцлерът, с което имаше предвид, че Зелените ще останат в управлението до изборите въпреки напускането на СвДП, отбелязва Ройтерс.
Външният министър на Германия Аналена Бербок, която също е представител на Зелените, каза на същата пресконференция, че това не е добър ден за Федералната република.
Не е добър и за Европа, посочи тя. По думите ѝ Европа носи отговорност за мира на континента и в Украйна.
Бербок посочи, че с оглед на последиците от войната в Украйна правителството се налага да направи изключение в строгите фискални правила, които трябва да спазва, известни като така наречената дългова спирачка.
Дълговата спирачка е записана в германската конституция.
Зелените настояваха в рамките на коалицията да бъде направено изключение, но не беше възможно да се постигне споразумение, добави Бербок.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Последвайте ни
0 Коментара: