България има нужда от обновяване на авиопарка, особено този, който касае военно-въздушните сили.

Така председателят на СДС Румен Христов коментира фаталния инцидент в авиобаза "Граф Игнатиево", при който загинаха двама пилоти.

"Вероятно трябва да има много сериозно разследване, защото става дума за загуба на два човешки живота. На млади хора, добре образовани, добре обучени, летци, с каквито България не разполага много", каза Христов в ефира на Bulgaria IN AIR.

Асовете потънаха в скръб: "Орлите не умират! Те отлитат!"

Той коментира и необходимостта от редовна власт в България, която да взима подобни важни решения за страната.

"Редовната власт е изключително важна за нашите партньори отвън, но пък и тук, защото временните правителства все пак са с къс хоризонт, с определени важни задачи - провеждане на честни и прозрачни избори, но така или иначе те не могат да формират политики за дълъг период от време", посочи лидерът на СДС.

Редовното правителство е нужно и за да задвижи икономиката на страната, защото тя не е в добро състояние, каза още Христов.

"Големите, визионерските, геополитическите неща са по-важни, а оперативното управление на страната, за което не можем да се разберем, в крайна сметка би могло да преодолява тези различия. А тези, които не могат да бъдат преодолени, просто да бъдат оставени за един по-късен период от време", категоричен беше политикът.

На въпрос дали би управлявал в евентуална коалиция с ПП-ДБ, ИТН и най-вече БСП, той отговори по следния начин: "Много е рано да кажа, нека да минат изборите и тогава ще видите нашата реакция, но много трудно ще ни бъде да участваме в такава коалиция.

В крайна сметка големият партньор е този, който ще вземе решенията, защото той ще носи тежката отговорност.

Христов цитира и политолози, според които е възможно следващото правителство да е с още повече партии или коалиции и да е "още по-фрагментирано, още по-трудно за водене на преговори и за намиране на допирни точки."

Румен Христов със смайваща прогноза за изборите, обяви издънка на ПП-ДБ

Всички ще сме виновни, ако загубим част от парите по Плана за възстановяване и устойчивост. Ние не сме толкова богата държава, че да си позволим да загубим малкото средства, които бихме могли да вземем от ЕС, заключи лидерът на СДС.