Само екипажът на турския кораб „YILDIRIM“ не беше строен на палубата, за да отдаде чест на българския държавен глава и главнокомандващ Румен Радев на финала на националното военноморско учение с международно участие „Бриз 2017“.
Всички кораби в строй килватер на разстояние от 750 м минаха край фрегатата „Дръзки“, от борда на която президентът и военният министър Красимир Каракачанов наблюдаваха учението в определения ВИП-ден, пише "Труд".
 



По военноморския ритуал екипажите на военните кораби по море минават в строй и отдават чест на главнокомандвищия и всички гости с него. За поздрав със строени екипажи минаха нашите кораби водени от флагмана “Верни“, румънската фрегата “REGELE FERDINAND“и ексдреният миноносец „DUNCAN“ на Обединеното кралство, който е без палуба, но екипажът му излезе на командния мостик.

На палубата на турския кораб имаше само един офицер. „По отношение на липсата на строен екипаж на борда на „YILDIRIM“ – това е въпрос, който ще бъде обсъден по време на заключителния период, трябва да видим какви са били причините за това, какво стои зад това действие. Всеки прибързан коментар би бил излишен и ненужен“ – това обясни пред медиите след учението командирът на ВМС на РБ контраадмирал Митко Петев.

Президентът Румен Радев даде висока оценка за „Бриз 2017“, което в заключителния етап продължи повече от 5 часа в открито море и протече в 8 епизода. „Това е едно мащабно учение не само като брой участници, а и като широк спектър на решаване на задачи и като сложност на сценариите“, каза Радев.

Той изрази очакванията си проектът за нови кораби да бъде предвижен на следващетап и наложително в построяването им да бъде включена българската индустрия. Според военния министър Красимир Каракачанов трябва да се отделят необходимите средства и за частична модернизация на сега съществуващия флот, а строителството на нови кораби трябва да е с максимално българско участие. Румен Радев: Трябва широк обществен дебат за СЕТА Предстои национална ратификация от всяка една страна-членка на ЕС на международния договор СЕТА.

Всеобхватното икономическо и търговско споразумение с Канада или така нареченото СЕТА е един изключителен сложен и всеобхватен договор, каза по време на националното учение „Бриз 2017 “ във Варна президентът Румен Радев, който предния ден сезира Конституционния съд за търговското споразумение с Канада. Според него международният договор ще има отражение във всички области на обществения живот.

„Важно е да имаме най-точната информация, да имаме открит дебат и ратификацията от страна на България да бъде извършена с максимален консунсус. Спомнете си как беше приет Законът за концесиите от предишния парламент в последния момент и с минимален брой гласове“, подчерта държавният глава. 

Снимки: Труд