Специализирани детски кабинети ще бъдат разкрити в Стара Загора заради силното замърсяване на въздуха. Това предвижда приетата днес от правителството програма за здравето от района. В нея е са заложени и мерки за намаляване на замърсяването на атмосферата.
Кабинетът одобри документа, който е разработен след скрийнинг на заболяванията в района на Стара Загора. Данните сочат, че при малките деца там рискът да се разболеят от респираторни заболявания е два пъти по-висок в сравнение с останалата част на страната, о в много случаи болестите стават хронични. Специалистите са категорични, че
основната причина за честото боледуване е дългогодишното замърсяване на въздуха. Мерките по опазване на здравето предвиждат и осигуряване на ефективен 24-часов мониториг за качеството на въздуха, както и своевременно оповестяване на населението при обгазявания със серен и азотен диоксид.
В програмата е заложено и провеждането на зелени училища за децата от 1 до 4 клас от област Стара Загора, които да бъдат финансирани от предприятията-замърсители./БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.