Сърбия спира износа на основни храни, субсидира цените на горивата
Вучич допълни, че правителството е подготвило решение за освобождаване от мито на вноса на енергоносители и няма да вдига цената на тока
Вучич подчерта, че Сърбия ще има достатъчно олио, пшеница, царевица и брашно за себе си и за региона.
Вучич допълни, че правителството е подготвило решение за освобождаване от мито на вноса на енергоносители „от трети страни“.
То ще се отнася до петрола от трети страни, ако го внасяме, каза Вучич.
Решението на сръбското правителство е взето преди днешните обсъждания в ЕС за вноса на енергоносители от Русия.
Вучич посочи, че в ЕС има различни позиции по въпроса за санкциите, засягащи газа и петрола, като се има предвид, че Русия покрива 40 процента от нуждите на ЕС от газ и 30 процента от петрол и отказът от внос на руски енергоносители няма да може лесно да се компенсира.
Той допълни, че на този фон българският премиер Кирил Петков и унгарският му колега Виктор Орбан вече са реагирали, че няма да могат да издържат, ако бъде забранен вносът на руски енергоносители, пише „Новости“.
За нас, ако забранят вноса на всички енергоносители от територията на Русия, това означава, че имаме проблем, тъй като ние няма откъде да ги вземем, не могат газът и петролът да ни паднат от небето, каза той.
Така Вучич обясни подготвеното правителствено решение за вноса на газ и петрол от трети страни.
По думите на сръбския президент държавата поема част от цената на горивата, така че на бензиностанциите тя да бъде 181 динара (около 1,5 евро) за литър, а за селскостопанските производители да се запази както досега на бензиностанциите на сръбската петролна компания НИС, допълва Танюг.
Вучич каза, че Сърбия получава 6 милиона кубични метра газ при цена 270 долара за 1000 кубични метра, но през март на страната са нужни 11 милиона кубични метра дневно и за да не плаща 4300 долара за 1000 кубични метра, Сърбия тегли от резервите си. Той допълни, че газохранилището „Банатски двор“ е било запълнено до 120 милиона кубични метра, а сега количеството е спаднало до 97 милиона кубични метра.
Вучич подчерта също така, че Сърбия има най-ниската цена на тока и към настоящия момент няма да я вдига.
Последвайте ни
3 Коментара: