Станишев отпътува за срещата на върха в Прага

https://blitz.bg/politika/stanishev-otpatuva-za-sreshtata-na-varha-v-praga_news47401.html Blitz.bg

Премиерът Сергей Станишев отпътува за участие в срещата на върха на Европейския съюз по Източното партньорство, съобщиха от правителствената пресслужба. Инициативата е основен приоритет на Чешкото ротационно председателство на ЕС и има амбицията да задълбочи отношенията на съюза на двустранна и многостранна основа с източните съседи на ЕС Азербайджан, Армения, Беларус, Грузия, Молдова и Украйна.

Източното партньорство трябва да даде ясен политически сигнал и да заложи конкретна рамка за допълнителна и осезаема подкрепа на съюза за демократичните и ориентирани към пазарна икономика реформи в тези страни.
От 16.00 ч. премиерът Сергей Станишев ще се включи в първата работна сесия в Пражкия конгресен център в чешката столица. Държавните и правителствените ръководители на страните-членки ще обсъдят целите и задачите на Източното партньорство и ще приемат съвместна декларация. В рамките на пленарната сесия е предвидено изказване на българския министър-председател на тема „Енергийно сътрудничество и транзитни трасета”.
Втората работна сесия, посветена на предизвикателствата и възможностите за икономическо сътрудничество, ще продължи до 19.00 ч. В дискусията ще участват и представители на Европейската банка за възстановяване и развитие и Европейската инвестиционна банка. От 20.00 ч. чешкият президент Вацлав Клаус дава вечеря за държавните и правителствените ръководители на страните-членки на ЕС.
В делегацията, водена от премиера Сергей Станишев, са включени заместник-министърът на външните работи Тодор Чуров, секретарят на Съвета по сигурността и съветник по външната политика на министър-председателя Боян Чуков и съветникът по европейските въпроси на премиера Мария Пинто. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай