Българската енергийна система е поставена под изпитание. Трябва да искаме дерогация, тоест отклонение от данните на ЕК, това е от изключителна важност за енергийната система на България, могат да бъдат засегнати 100 хиляди души. Това заяви в предаването "Беновска пита" министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
По думите й всяка една инсталация ще се бори сама за себе си, като подготви анализ. "Тези централи не могат да работят с друг тип въглища, всяка една промяна в енергийната мощност изисква време. Ресурсът в Маришкия басейн трябва да бъде използван. Ще търсим подкрепа, общ подход и практики от Германия, Румъния, Словакия, Полша, които също гласуваха против", допълни Петкова.  

Тя обясни, че класирането след търга за студен резерв ще бъде обявено следващата седмица. "Процедурата за Регистъра на участниците е открита по време на служебното правителство. ТЕЦ Свищов притежава комплексно разрешително, но не е актуализирано според промяната на нормативната уредба. В конкурса има сигнали за участие на горивни инсталации, които не отговарят на изискванията. Класирането трябва да отговаря на всички законови изисквания", обясни министърът.  

"Разчитаме на закона. Персоналът на ТЕЦ Свищов е освободен. Имам уверението, че ще бъдат осигурени необходимите служители, въпреки че не могат да бъдат взети от улицата и да запалят котела. Законът ще бъде спазен. Няма нито една горивна инсталация, която да е над закона. При ТЕЦ Русе е в процес на преразглеждане на комплексното разрешително", добави Теменужка Петкова.  

Министърът на енергетиката подчерта, че не по времето на ГЕРБ е бил спрян проектът "Южен поток".  "'Основната цел е да запазим своите позиции като транзитьор на природен газ. Малко над 110 милиона долара са приходите от транзит", каза още Теменужка Петкова.