Цветелина Пенкова: След двегодишни усилия убедихме ЕП да се признае ядрената енергия за зелена
На пленарна сесия в Страсбург с 278 „за“, 328 “против“ и 33 „въздържал се“ евродепутатите гласуваха и отхвърлиха възражението на Делегирания акт на Регламента за таксономията
328 от членовете на Европейския парламент подкрепиха включването на ядрената енергия и природния газ в списъка на зелени и устойчиви енергийни източници, обхванати от т.нар. таксономия (класификация) на Европейския съюз.
На пленарна сесия в Страсбург с 278 „за“, 328 “против“ и 33 „въздържал се“ евродепутатите гласуваха и отхвърлиха възражението на Делегирания акт на Регламента за таксономията. Това означава, че планът за действие на Европейската комисия за финансиране и стимулиране на зелените инвестиции ще позволи на частните капитали да финансират проекти в тези сфери.
„Подкрепата за ядрената енергетика и природния газ е основополагаща. Това е първата крачка за гарантиране на енергийната независимост на ЕС. Ядрената енергия като зелена и устойчива вече е факт.“, заяви Цветелина Пенкова, член на Делегацията на българските социалисти в ЕП и вицепрезидент на Групата за подкрепа на ядрената енергетика в Европейския парламент.
„Въпросът е ключов както за ЕС, така и в частност за България. Днес бе даден ясен сигнал, че след близо 2 годишни усилия на работа, прагматичните политики са водещи. В дългосрочен план ядрената енергия е най-ефикасният начин за постигане на целите на Зелената сделка. Гласуването бе едно от най-важните досега. Възобновяемите източници са бъдещето, но все още не разполагаме с достатъчен технически капацитет, за да разчитаме само и единствено на тях.“, допълни евродепутатът.
Тя добави, че следващата стъпка предстои да се вземе от Съвета и ръководителите на страните членки на ЕС, но предупреди, че „държавите в ЕС разполагат с ограничен ресурс и само чрез мобилизация на частни инвестиции за инфраструктура на базови мощности можем да запазим енергийната стабилност на ЕС“.
Цветелина Пенкова е категорична, че гласуването отправя и знак към България. За страната е изключително важно развитието на нови базови мощности и решението на Европейския парламент ще даде нужния стимул. Възможностите за инвестиции в нови ядрени централи и развитието на нови технологии в тази сфера затвърждават Европейския ядрен сектор като един от най-иновативните в света.
Ниската дългосрочна цена на електроенергията, генерирана от ядрените централи, настоящата геополитическа обстановка и периодът на възстановяване след пандемията определят решението на Европейския парламент като крайъгълен камък за гарантиране на енергийната сигурност на континента.
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/
Последвайте ни