Стотиците задържани журналисти в Турция не са арестувани просто заради професията им, а защото са част от организацията на проповедника Фетхуллах Гюлен. Такъв коментар даде посланикът на Турция у нас Сюлейман Гьокче в студиото на „120 минути” по повод арестите на журналисти и затварянето на медии в родината си.
Той посочи, че в Турция има 400 телевизии, а само 16 са затворени. От близо 200 радиостанции, 21 са затворени, всички принадлежат на тази група хора, свързана с проповедника в изгнание, който Турция сочи като организатор на неуспешния опит за преврат в страната. „Предлагам да сме търпеливи за няколко седмици. Нека следствието да изясни и след това разпъвайте на кръст както искате. В страната се зачита върховенството на закона. Ще е голяма грешка да се правят предварителни заключения, основани на предразсъдъци”, посочи Гьокче.


По думите му задържаните войници, участвали в метежа са дошли да убият президента на Турция и не може да бъдат „посрещнати с бонбони и сладко.” Според него е обидно да се смята, че задържаните няма да получат честен съдебен процес.

Посланикът отрече в Турция да тече „прочистване” на противниците на президента Реджеп Тайип Ердоган. Той е категоричен, че подобни изявления не помагат. „Турция оцеля много яростен удар по конституционния й ред. Помислете за подобна ситуация тук - какво ще очаквате. Очаквате подкрепа и солидарност, вместо ненужни изявления. Липсата на солидарност дразни много хора в Турция”, каза той.

По повод опасенията на ЕК, че Турция поставя под въпрос споразумението за бежанците, посланикът коментира, че е изненадан от силните думи на Жан-Клод Юнкер. „Той се позова на повечето брой хора които пристигат от Гърция в последните дни. Доколкото разбрах в Турция са около 90 души дневно. Намирам за странно и безотговорно това. Както знае ЕК и всички други няма необичаен ръст в броя мигранти, колебания има, но ръст не.”

Гьокче заяви още, че смята, че САЩ гледат сериозно на искането на Турция да екстрадира  Фетхуллах Гюлен и по думите му двете страни имат важни стратегически отношения. Той заяви задоволство от реакцията на властите в България непосредствено след опита за военен преврат в страната, но разкритикува единични публични изказвания на политици и публични фигури у нас. Според него свободата на словото не бива да се бърка със слово на омраза и насаждане на ислямофобия и тюркофобия.