Правителството утвърди подписаното през 2006 г. Споразумение за изграждане на високоскоростна железопътна мрежа в Югоизточна Европа. Мрежата ще включва 16 линии за пътнически и товарни превози.
В пет от линиите фигурират български маршрути и минават през градовете София, Пловдив, Стара Загора, Видин, Русе, Варна, Бургас и Горна Оряховица. До 2020 година се предвижда по тези линии влаковете ще се движат със 160 км/ч, а на определени отсечки скоростта ще достига до 220 км/ч.
Освен това е предвидено и подобряване на качеството на услугите в железопътния транспорт, както и намаляване на времето за изпълнение на граничните процедури, за да се премахне забавянето на влаковете.
Десислава Вангелова, БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.