Военният министър с голяма новина за сигурността на България след срещата на НАТО ВИДЕО
Подписахме писмо за намерение за създаване на т.нар. щит на европейското небе, подобни системи има в САЩ и Израел, съобщи Димитър Стоянов
Пряка заплаха за въвличането на България във военни конфликти няма. Това заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов в Брюксел след срещата на министрите на отбраната от НАТО.
"Подписахме писмо за намерение за създаване на т.нар. щит на европейското небе - система за противовъздушна отбрана. Тя е в пълен синхрон с желанието на ЕС да провежда общи обществени поръчки. Такава е и тази и аз подписах писмото за намерение, надявам се следващото редовно правителство да продължи тази инициатива", каза Стоянов, цитиран от БНТ.
Подобни системи има в САЩ и Израел, посочи министърът.
Желанието на европейските партньори е системите да бъдат произвеждани в Европа. България също може да има участие в производството - със софтуер или механика, но това тепърва ще се уточнява.
На въпрос дали участието на България в тази система е свързано с националната сигурност и опитите за замесването на страната ни във взривяването на Кримския мост, Стоянов коментира, че двете нямат общо.
Не бих свързал по този начин нещата. България разполага със стари съветски системи за противовъздушна отбрана. Говорим за единна система под единно ръководство, която да може да реагира във всеки момент. Откъде може да дойде заплахата - може да дойде отвсякъде.
Друга обсъждана тема са съвместните операциите на НАТО и ЕС, като България е препотвърдила участието си в КФОР и ЮФОР Алтеа.
"Потвърдихме нашето участие в мисиите в Косово и Ирак. Особено внимание осигурихме в мисията в Алтеа, тъй като имаме 100 военнослужещи там и тази мисия трябва да бъде продължена, но за това трябва резолюция на ООН, която очакваме през ноември", каза още Димитър Стоянов.
По-рано днес министрите на отбраната на 14 държави, сред които и България, подписаха декларация за европейска инициатива за въздушен щит.
Германия, България, Великобритания, Словакия, Норвегия, Латвия, Унгария, Белгия, Чехия, Финландия, Литва, Холандия, Румъния и Словения обявиха вчера проект за сътрудничество за създаване на по-добра Европейска система за противовъздушна отбрана. Той предвижда страните да участват в общото придобиване на системи от типа "Ароу 3" и "Пейтриът".
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
18 Коментара: