Заместникът на Митов обяви на кого са оръжията, с които са убити тримата край "Петрохан"

Проверка на КОС за издадените разрешителни, 16 оръжия на едно име и нови детайли от разследването на трагедията

https://blitz.bg/politika/zamestnikat-na-mitov-obyavi-na-kogo-sa-orazhiyata-s-koito-sa-ubiti-trimata-kray-petrohan_news1135299.html Blitz.bg

Трагедията край хижа „Петрохан“ продължава да разкрива нови детайли, след като в парламента бяха изнесени данни за оръжията, с които са простреляни тримата загинали. По време на изслушване заместник-министърът на вътрешните работи в оставка Филип Попов съобщи, че оръжията са принадлежали на Ивайло Иванов – един от откритите мъртви в хижата, и на 22-годишния Николай Златков, намерен безжизнен в кемпер край връх Околчица.

В изслушването участваха още директорът на ГДНП главен комисар Захари Васков и министърът на околната среда в оставка Манол Генов. Попов представи хронологията на събитията, започнала на 2 февруари в 11:20 ч., когато на телефон 112 е подаден сигнал за изгоряла хижа с три тела отпред.

Слави с взривяващ коментар за Гюров, шарлатаните и педофилите: Очакват ни нечестни избори и замитане на "Петрохан"

При първоначалния оглед са открити пистолет с 13 боеприпаса и патрон в цевта, пистолет „Глок“ с 12 боеприпаса с патрон в цевта и пушка с гилза без боеприпаси. Оръжията са иззети. От телата са взети барутни частици и поднокътно съдържание за анализ в София, а телата са изпратени за аутопсия. Около сградата са установени и иззети камери за видеонаблюдение.

Образувано е досъдебно производство по чл. 116 от НК.

С кого са живеели загиналите

Разследването установява, че загиналите са живели в хижата заедно с Ивайло Калушев, Николай Златков и Александър Макулев, като първите двама първоначално са били обявени за издирване. По данни на МВР е имало вероятност да се придвижват с кемпер „Химлер“ или автомобил „Тойота“, собственост на Калушев, които също са били обявени за издирване.

По-късно става ясно, че първият пистолет е регистриран на името на Николай Златков, с разрешение от Седмо районно към СДВР, а останалите две оръжия – на Ивайло Валентинов Иванов, с разрешение от ОД на МВР – Монтана.

Разпитани са близките на издирваните. Майката на Калушев – Стилияна Майсторова, заявила, че синът ѝ живее в хижата и че на 1 февруари около 20 ч. е получила SMS от него, след което връзката прекъснала. Майката на Златков – Ралица Асенова, обяснила, че синът ѝ е заминал за Бургас и трябвало да е там. Яни Макулев – баща на непълнолетния Александър, разказал, че от 4–5 години синът му живее при негов „приятел“ – Калушев, който го обучавал за рейнджър и спортни дейности. По думите му последно са разговаряли след Нова година, но не помнел точната дата.

Психиатър за "Петрохан": Видеото не е като сбогуване, има голяма торба с мръсни тайни

Към момента на разпита той не пожелал детето му да бъде обявено за издирване, защото вярвал, че е на сигурно място.

От записите на камери е установено движение на кемпера на 30 януари в Бургас, а на 31 януари – край Ихтиман на АМ „Тракия“. На кадрите се виждат трима души, отговарящи на описанието на Калушев, Златков и Макулев, както и непълнолетно момиче, което впоследствие е установено и разпитано. На 30 януари тримата мъже се връщат в София и оставят момичето на адреса му. След това кемперът поема към Петрохан, преминавайки през Бързия, Вършец, Стояново, Бели извор, Враца и Челопек.

Около хижата са иззети пет камери – на фасадата, срещу задния вход, на дърво в двора и две по пътя към сградата. В приземния етаж са открити пелети, част от които нарязани и разпръснати, залети с тъмна течност с мирис на нефт. В джобовете на Дечо Василев са намерени две запалки, а трета – на земята до него.

На 8 февруари около 9:30 ч. е подаден сигнал за кемпер в местността Паталейна с починал човек на предната седалка. В превозното средство „Химлер“ са открити телата на Николай Златков (22 г.), Ивайло Калушев (51 г.) и Александър Макулев (15 г.), всички с огнестрелни рани в главите. До тях са намерени две огнестрелни оръжия. Телата са транспортирани за аутопсия във Враца.

Попов подчерта, че се извършват процесуално-следствени действия и за оповестяване на допълнителни факти е необходимо разрешение от прокурор.

Разрешителни за оръжия

Главният комисар Захари Васков разясни какви разрешителни са имали притежателите на оръжия. Ивайло Иванов е разполагал с разрешение от 23 август 2021 г., издадено от полицията в Монтана, за общо 16 оръжия – пет гладкоцевни пушки, три нарезни карабини, две цеви за гладкоцевни пушки, два супериора за дългоцевно нарезно оръжие и едно късоцевно нарезно оръжие.

Ивайло Калушев е имал разрешително от 1 ноември 2021 г., също от Монтана, за два пистолета – глок и колт. Николай Златков е притежавал разрешение за един пистолет.

В момента тече проверка на служба КОС относно реда за издаване на разрешителните. Вътрешният министър е възложил и проверка какви и колко сигнали са подавани срещу шестимата загинали.

От ГДНП съобщават, че през 2022 г. е постъпил сигнал срещу споразумението на сдружението на рейнджърите с МОСВ, като материалите са изпратени на прокуратурата. През 2024 г. са постъпили два идентични сигнала, свързани със същото сдружение.

Изслушването беше поискано от парламентарните групи на „Възраждане“ и ИТН. Представителите на ИТН настояха за повече информация относно хронологията на сигналите и регистрацията на сдружението.

От „Възраждане“ заявиха, че действията на институциите пораждат повече въпроси, особено предвид участието на непълнолетен и публичните връзки на част от загиналите. Депутатът Станислав Проданов постави въпроси относно психотестовете за разрешение за оръжие и дали е вярно, че групата е напуснала спешно Мексико.

Разследването продължава, а общественият интерес остава висок заради множеството неясноти около оръжията, разрешителните и институционалния контрол.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Още по темата
Коментирай
7 Коментара
Групата
преди 4 месеца

Групата е извикана да свърши една работа в България ! Гамизов кадва в Дарик-радио че от омериканците знае за черни партиини каси пълни къщи с пари ! Той ГОВОРИ ЗА КЪЩИ с пари !Затова е и ОХРАНАТА и Оръжието и Дроновете возят за Сърбия! Мисията приключва! Те весели че са успели.Разделят се на групи по желание но НЯКОЙ РЕШАВА ЧЕ СВИДЕТЕЛИТЕ СА ИЗЛИШНИ!

Откажи
Sarbeca
преди 4 месеца

Щом толкова упорито се мъчите да ни убедите във вашата версия мисирки е очевидно ме прикривате свинята и тиквата !

Откажи
Бай Пешо
преди 4 месеца

Ми... що така тез хорица са се набутали в таз далавера. Дали не са знаели, дали са искали лесни парички да смукнат... кой да ти каже ;)

Откажи
Драго
преди 4 месеца

Цирк балкански

Откажи
Дядо
преди 4 месеца

Датите и селищата през които е пътувал кемперът на път към Петрохан , са грешка или на Филип Попов или на полуграмотните журналисти на Блиц.

Откажи