Тримата задържани от автомобилното престъпно сдружение при мащабната спецакция на ОДМВР-Бургас, свързана с неутрализиране на организирана престъпна група, занимаваща се с  купуване, регистрация и продажба на луксозни автомобили – предмет на престъпления – Христо Желязков, Стефан Аладаглийски и Димитър Цветков, се изправиха пред Окръжния съд в Бургас, съобщава Флагман.БГ.

В съдебната зала стана ясно, че сглобката на автомобилното сдружение най-вероятно се е счупила. Оказва се, че останалите двама от групата – Пламен Илиев и Хасан Осман, за които днес на брифинг стана ясно, че са в неизвестност зад граница, са натопили тримата задържани. 

Прокурор Павел Манукян посочи, че всички събрани до момента доказателства са достатъчни, за да се направи обосновано предположение, че Христо Желязков (44 г.), Стефан Аладаглийски (50 г.) и Димитър Цветков (25 г.) са извършили престъплението, за което са обвинени. 

Държавното обвинение посочи, че разполага с разпити на свидетеля Хасан, който подробно е разказал как е действала групата – Желязков го бил задължавал да извършва регистрациите на автомобилите. По данни на друг анонимен свидетел, който също е бил разпитан, механизмът на действията се преповтарял.

В събраните материали по производството имало разказ и на втори анонимен свидетел, който също потвърждава престъпната дейност. 

„Знам, че разказите на анонимните свидетели нямат особено тежест, но всичко, казано от тях съвпада. Изискванията за постановяване на осъдителна присъда са с действително несъмнена доказаност, но за мярка е нужен по-нисък интензитет. Той към момента е достигнат, въпреки че предстоят още много действия по събиране на материали“, каза прокурор Манукян в съдебната зала.

Той е на мнение, че има вероятност тримата обвиняеми да се укрият или да извършат друго престъпление, защото се касаело за една трайна продължителна престъпна дейност, а това повишавало обществената опасност от самите деяния, извършени от лицата. Прокурорът припомни, че Христо Желязков има висящо досъдебно производство, но към него няма влязъл в сила съдебен акт. Това обаче доказвало неговата склонност да извършва такъв тип деяния.

Става дума за случая, когато бе арестуван със серийния убиец Станимир Рагевски.

В съдебната зала стана ясно още, че Стефан Аладаглийски има влязъл в сила съдебен акт отпреди месец. За Димитър Цветков държавното обвинение посочи, че той е с чисто съдебно минало, но пък бил доведен син на Христо Желязков и двамата координирали дейността си.

Прокурорът намекна, че има възможност да се укрият, тъй като Желязков често преминавал границата, а пък ако бъдат признати за виновни, обстоятелствата за тях нямало да бъдат никак приятни. Държавното обвинение поиска спрямо всеки от обвиняемите да бъде взета най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“.

Защитникът на Стефан Аладаглийски адв. Русев каза, че във всички разпити на свидетели се споменавало именно името на Хасан Осман и попита защо той отсъства днес и не е нареден до другите обвиняеми. 

„Стефан се е отзовавал на всички искания, многократно е бил призоваван, давал е сведения и е съдействал непрекъснато. Трудно мога да приема, че съществува опасност да се укрие. Всеки път, когато е пресичал границата, винаги се е връщал. Той работел в Холандия, което налагало напускането на страната. Разпитите са предимно на хора с някакви зависимост и техните показания следва да се преразгледат, за да стане ясно в какво състояние са били, когато са ги давали“, каза адв. Русев.

Той допълни, че подзащитният му Стефан има псориазис и условията в ареста биха му коствали здравето. Взимал специални хапчета, които едва ли администрацията в затвора щяла да му осигури. 

Адвокат на Христо Желязков и доведеният му син Димитър Цветков е Петър Димитров. Според него, в доказателствата не било посочено как Желязков се е сдобивал с автомобилите и дали изобщо е знаел, че тези коли са били предмет на престъпления. Той подчерта, че в действителност Желязков се занимава с внасяне на коли от САЩ и Канада, като за тези действия му помагал Димитър Цветков. 

„В претендирания период, в който са извършвани престъпленията, за които клиентите ми са обвинени, е от 2019 г. досега. 2 години от този период Желязков не е бил в България, а Димитър изобщо не е бил в Бургас – бил е студент във Варна, а после в София“, каза адв. Димитров.

По думите му, единственото, което ги свързвало с този случай, било лек автомобил Ситроен, който е закупен от дружествоото на Желязков. Карала го майката на Димитър. Той обаче бил придобит впоследствие, когато вече бил регистриран с български номера. 

Адв. Димитров заяви, че няма вариант Димитър и Христо да се укрият, защото Димитър бил неосъждан и нямал проблеми с МВР, а Христо се грижел за по-малкия си син от първата си жена.

Защитникът на Желязков подчерта още, че към момента той е неосъждан, въпреки че има висящо производство. „Не е редно да се водят негативни нагласи, щом няма присъда. Христо е неосъждан и не е виновен до доказване на противното. Той работи и помага в отглеждането на 11-годишното си дете“, каза той.

Под домашен арест, а не задържани под стража, ще са са двама от тримата обвинени днес в "автомобилна престъпна група" след проведената от ОДМВР-Бургас спецакция за неутрализиране на ОПГ. Това стана ясно преди минути, след като съдебният състав на Бургаския окръжен съд изслуша аргументите и на прокуратурата, и на защитниците на обвиняемите. 

Христо Желязков и Стефан Аладаглийски ще чакат присъдата си, ако има такава, у дома, а 25-годишният доведен син на Желязков – Димитър Цветанов, бе пуснат под гаранция в размер на 3000 лв. 

Съдът е преценил, че показанията на свидетелите и анонимните такива са достатъчни да се направи обосновано предположение, че тримата са съпричастни към обвинението. Става ясно още, че те сочат към добре обмислена дейност в дълъг период от време, а интензитетът за опасност е завишен.

Защо обаче съдия Георги Иванов избра по-леката мярка, остава неизвестно. Наложената мярка може да бъде обжалвана на 20 октомври.
 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук