Военен, който не е от Пловдив, е оказал сексуално насилие на двете деца. Блудството е извършено върху малките и заедно, и по отделно. Семейството, на което са децата, е живяло в блок на един етаж, а съседът бил на горния етаж. Техните семейства са имали приятелски отношения и връзки, често са ги оставяли децата ту при едното семейство, ту при другото и са ги гледали и техните родители, а понякога и самият насилник.
В момента, в който са пораснали достатъчно - едното момиченце е било на 8, другото на 11, развратният комшия започнал блудствените действия спрямо тях. Най-страшното е, че насилникът имал и свое момче - непълнолетно дете с увреждания. И за да може да мотивира двете момиченца да извършат определени действия в негово присъствие и по отношение на него, той също е съблякъл собственото си момченце, като е казал, че това е най-нормалното нещо на света и че те могат да си играят и с детето с увреждания. Така по думите му общували възрастни и деца. Тази потресаваща информация съобщи на пресконференция Милена Кадиева от фондация "Джендър алтернативи". 

Вече има жалба по случая, депозирана е в прокуратурата, образувано е досъдебно производство. Проблемът е, че този насилник е военен и е човек с доста връзки, контакти, положение и име в обществото и когато се прави проверката по този казус, ще е неговата дума, срещу тази на децата, коментираха още юристи.

Родителите на жертвите се страхуват от реакцията на насилника, неговите близки и колеги, те вече обмислят преместване, напускане на съответното населено място и дома си. От една страна, чисто емоционално, за да спре травмата, която е спрямо децата и защото искат изцяло да се прекъсне контактът между децата и насилника, за да не им въздейства, изплаши или притесни и те да не говорят никога повече по тези въпроси.Родителите на децата са ужасно стресирани.

Със случая се занимава Военната прокуратура.

От фондация "Джендър алтернативи" стартират проект на тема "Иновативни решения за подпомагане на жертвите на сексуално насилие". По него те ще създадат Център за жертви на сексуално насилие" в Пловдив. По проекта с жертвите ще работят юристи, психолози и социални работници. Проектът стартира от октомври и ще продължи шест месеца, финансиран е от Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", после ще се подпомага със средства от швейцарската фондация "Оук" до средата на 2020 година.

Кристина ИВАНОВА, БЛИЦ