Шокиращи разкрития! Арестуваният съдия от Агенцията по вписвания Йордан Раденков е роднина на разстрелян бизнесмен
Зрелищно арестуваният столичен съдия по вписванията Йордан Раденков /51 г./ е шурей на застреляния преди 10 години кюстендилски бизнесмен Александър Тасев-Остап. Това е най-коментираната тема вчера в юридическите среди на Кюстендил, след като станаха известни подробности от ареста и схемата, с която 51-годишният Раденков бил спипан с 1500 лв. подкуп, пише struma.bg.
Никой в Кюстендил не е учуден от новината, коментират адвокати и работещи в съда в града под Хисарлъка, макар че Йордан Раденков от 10-ина години рядко се вясва в родния си град.
„Е, то да са съдии по вписванията е семейна професия”, коментират още юристите и допълват, че преди няколко години и сестра му Таня Раденкова-Тасева, съпруга на Остап, станала съдия по вписванията в столицата.
От семейството на Остап никой не остана в Кюстендил, всички се изнесоха, когато Александър Тасев построи жилищен блок в столицата, който и досега наричат „кюстендилския“, тъй като в него живеят най-вече кюстендилци. Сградата е издигната по време на правителството на НДСВ, когато Ал. Тасев бе собственик и на големия столичен завод „Фурнир”, припомнят кюстендилци.
Иначе бившите колеги на арестувания с подкуп кюстендилец разказват, че Йордан Раденков обичал екзотични пътувания по света и правел поне едно-две такива годишно до различни далечни кътчета на планетата. Той не е семеен.
Скандалът с Йордан Раденков гръмна вчера сутринта, когато на пресконференция на прокуратурата бе обявено, че той е съдията от Агенцията по вписванията, уличен в получаване на подкуп. В понеделник той бе задържан при акция на спецзвеното „Антикорупция“. Заедно с него са арестувани и няколко деловодителки. При претърсванията в офисите на агенцията са иззети компютърни конфигурации. На работното място на Йордан Раденков са открити два плика с 1500 лв., съобщи на брифинг вчера административният ръководител на Софийска градска прокуратура (СГП) Емилия Русинова. В дома му пък са намерени 35 000 лева, претърсва се и друго негово жилище в друго населено място.
Според Русинова съдията по вписванията Йордан Раденков е получил парите от представители на нотариални кантори, за да издава удостоверения за тежести и за по-бързото вписване на определена сделка. Установени са шест нотариални кантори, допълни Русинова.
„Съдията се наблюдава повече от 4 месеца. Събрали сме достатъчно доказателства за това, че той ежедневно извършва такива действия“, допълни прокурорката. Тя уточни, че престъпленията са две – едното е за подкуп, а другото е за пране на пари – заради укриване на такива от друго престъпление.
Разпитани са множество свидетели, но за събиране на доказателства са използвани СРС-та. Раденков е задържан за 72 часа, като предстои да се изправи пред съда за постоянна мярка за неотклонение.
„Искам да поздравя колегите за безупречно организираната и изключително успешната операция в Агенцията по вписванията. Касае се за разследване, започнало през месец февруари срещу съдия по вписванията, за когото от ГДБОП има информация, че участва активно и ежедневно в класически корупционни схеми, изразяващи се основно в искане и получаване на подкупи“, заяви пък говорителката на главния прокурор Румяна Арнаудова. Тя подчерта, че разследващите за кратък срок са събрали максимален брой доказателства, за да може операцията да мине без изненади и вчера прокурорът от спецзвеното „Антикорупция“ да повдигне обвинения на съдията.
На 18 май изпълнителният директор на Агенцията по вписванията Елена Маркова беше освободена от длъжност по искане на министъра на правосъдието Цецка Цачева. Мотивът беше извършена цялостна ревизия, която констатирала редица нарушения през последните две години.
Последвайте ни
1 Коментара: