Две години преди трагичния случай в Нови Искър семейството на 26-годишния Георги е събирало средства за лечението му. Това се разбира от профила на майка му Ирена Ранова във Facebook, която многократно през последните години е споделяла тежката ситуация в семейството си. За заболяванията си Георги е получавал помощ от 87 лв., а преди година майка му е загубила правото си да бъде личен асистент на него и брат му, който също е с над 90% инвалидност, предава "Дарик".
 
Вчера сутринта стана ясно, че младият мъж е убил цялото си семейството по особено жесток начин, заради което беше задържан от полицията.

Още преди половин година се знаело колко опасен е четворният убиец от Нови Искър, но... (СНИМКИ) 
 
Въпреки, че в първите официални изявления по случая представителите на МВР и прокуратурата категорично заявиха, че няма информация 26-годишният Георги да е имал психично заболяване, се оказва, че това не е точно така. Според публикации на майка му Ирена в профила й в социалната мрежа, в последните три години жената многократно е отправяла призиви за помощ за справяне със заболяванията на сина й.
 

„Моля за помощ за сина си Георги Иванов Георгиев, средствата са необходими спешно. Всичко е публикувано в БНТ кампании. Не му остава много време живот. Необходими са 6000 лв. за лечение”, пише жената през март 2018 г.

Само в БЛИЦ! Странна мълва плъзна за Къщата на ужасите в Нови Искър, където шесторният убиец Росен ликвидира близките на Кети Кюхова 

От информацията, публикувана на сайта на БНТ, става ясно, че Георги страда от туберкулоза в късен стадий, психично заболяване, травматична епилепсия, алергичен артрит, себореен дерматит и др. „Специфичното лечение е дълго и продължително, а неговото семейство не е в състояние да поеме всички разходи. Георги има брат, който също има заболявания. Майката е личен социален асистент на двамата си сина, а бащата е пенсионер”, гласи още призивът за помощ.
 
От публикуваната от майката информация се разбира също, че „по препоръка на специалисти е необходимо Георги да постъпи в Държавна психиатрична болница – село Карвуна, специализирана в лечението на болни с психични разстройства и белодробна туберкулоза”.

Убиецът от Нови Искър: Атакуваха ме извънземни! 
 
Директорът на лечебното заведение Нягол Няголов обясни, че семейството не се е свързвало с болницата:  "Ние сме единствената психична болница в държавата с отделение за лечение на активна белодробна туберкулоза. За такъв пациент, свързан със случая в Нови Искър, не сме получавали документация нито от психиатрична служба, нито от специалисти по белодробни заболявания. Мен малко ме озадачава поведението на близките. Те би следвало да потърсят подкрепа и консултация от лекари психиатри от Ново Искър, където им е населеното място. Тя щяха да ги информират за начина, по който трябва процедират, за да реализират лечение на този техен близък".
 

На 28 март м. г. Ирена Ранова пише в социалната мрежа: „Днес ме съкратиха от програмата "Независим живот". Без предупреждение, когато и двете ми деца лежаха в болница в София. На някой му харесва моето място, но не знае, че всичко е само на книга. Никой не се интересува от болните в тази държава. Сега ще вървя по пътя на ада всеки ден. Благодаря на държавна за разбирането към болните си деца в Нови Искър”.
 
Проверка установи, че майката е била личен асистент на двамата си синове, заради тежкото им състояние и невъзможността им да се грижат сами за себе си. През 2017 г. договорът й е прекратен заради края на проекта и впоследствие не е подновен, а двамата братя са включени в листата на чакащите по новата програма.

Експерт посочи защо се стига до трагедии като тази в Нови Искър 
 
Георги и покойният му брат Александър са били освидетелствани от ТЕЛК със съответно първа и втора група инвалидност и са получавали месечни семейни и социални помощи. Георги е подпомаган като пълнолетен човек с увреждания от 2015 г., като размерът на помощта е 87 лева.
 

След като вчера Нови Искър осъмна с информацията, че 26-годишният Георги е убил с брадва майка си и баща си, брат си и баба си, разследващите обясниха, че тепърва психиатрична експертиза ще установява дали младият мъж е вменяем и може да отговаря за действията си.
 
Според текстовете на НПК в такива ситуации по отношение на човек, извършил престъпление в състояние на невменяемост или изпаднал в такова състояние, преди постановяване на присъдата съдът има няколко варианта - да го предаде на близките, ако поемат задължение за лекуването му под наблюдение на психо-неврологически диспансер или принудително лечение в обикновено или специализирано заведение.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!