Укриващият се зад граница от българското правосъдие банкер Цветан Василев буквално блокира процеса по конфискация, който се води срещу него в Софийски градски съд, с десетки жалби. Близо година след като Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество внесе срещу банкера-беглец, семейството и фирмите му иск за конфискация на имане за над 2,2, млрд. лв., делото по него дори не е насрочено, показва справка в системата на СГС.
От нея се вижда, че до момента делото така и не може да тръгне по същество, тъй като ежемесечно физически или юридически лица, свързани с Василев подават молби с различни искани до съда, пише "Монитор". 

„Делото срещу Цветан Василев отдавна сме го внесли в съда – на 29 февруари 2016 г., но все още не е насрочено първото съдебното заседание от съда, защото се разменят книжа. Там има 27 ответници и след като те са получили нашата искова молба имат право на отговор. Вероятно, без да имам официална информация, някои от тези ответници са поискали удължаване на срока за отговор, това е процедура, която предвижда законът, защото това наистина е изключително обемисто дело. Така че нормално е да им е необходимо повече време да се запознаят“, обясни шефът на КОНПИ Пламен Георгиев. Той допълни, че по делото има и други трудности - трябва да се призовават лица в Британски Вирджински острови, в Люксембург и в други държави, което допълнително затруднява процеса.

„Веднъж трябва да им се връчи призовка, после да им се даде право на отговор, което допълнително утежнява процедурата“, разясни ситуацията Георгиев. В същото време над 20 молби са били входирани в съда с искане за вдигане на наложените от КОНПИ запори върху имането на Василев и фирмите му.

„Огромен брой жалби, които са постъпили, срещу наложените обезпечителни мерки с молби за отмяна на обезпеченията. Радостно за нас е, че всички жалби до една са отхвърлени и съдът е потвърдил всички наложени обезпечителни мерки като напълно законосъобразни и те продължават да стоят“, обясни още Георгиев. Той посочи, че Комисията е успяла да наложи реално обезпечения върху имущество за 1,1 милиарда лева.

„Отделно имаме над 400 милиона лева обезпечени вземания към различни дружества, предоставени от Василев или свързани с него лица – заеми на различни дружества, които трябва да се връщат, и това сме обезпечили, т.е. дружествата са уведомени, че тези заеми не трябва да ги връщат на Василев или свързани с него лица. Ако искът е успешен за нас, тези пари трябва да влязат в държавната хазна“, допълни шефът на КОНПИ.