Битката за зърното и конкуренцията в този бизнес са жестоки не от днес. Причините са големите печалби, неслучайно едни от най-богатите хора в страната са т.нар. зърнари.

В първите години от т.нар. преход към демокрация в мътните води на разпределение на територии и бизнеси дори се стигна до поръчковото убийство на зърнения бос Асен Николов. То остава неразкрито и не може да се каже какви точно са причините за престъплението, има вероятност и да не са свързани с бизнеса му, но браншът даде жертва преди 18 години, пише  „Телеграф”.

Престъплението
4 август 2006 г., Варна, блок на ул. „Дрин”. 31-годишният Асен Николов, лауреат на Националната награда „Еврика” за млад мениджър за 2005 г., се прибира към дома си. Слиза от колата си черно „Ауди А8“ със софийска регистрация. Тръгва към блока и в този момент предметът, който държи в ръцете си, избухва. Ударната вълна го изхвърля на тревната площ пред входа.

Николов вероятно е бил проследен и в удобния момент, когато няма други хора наоколо, адската машина е била активирана от разстояние с GSM.

„Чу се адски тътен, блокът се разтърси, сякаш хвърлиха бомба върху него“, разказва по-късно уплашен до смърт възрастен съсед.

Блокът се срутва, крещят хора по етажите и бягат панически надолу. Асен Николов е от Варна, женен, с две деца. 

Отзвук
"Мощна експлозия разкъса тялото на Асен Николов", "Бизнесмен задействал неволно бомбата, която носел у себе си от месеци", "Страх скова Варна след поредното показно убийство", "Взривеният търговец си носел бомбата", "Асен Николов е разкъсан пред блока, по чудо няма други жертви", "Бомба за конкурент взриви бизнесмен" - това са заглавията от първите страници на вестниците след атентата.  

Според информация от Областната дирекция на полицията във Варна взривеният има множество криминални регистрации в РПУ-Аксаково, в Първо РПУ във Варна, в РЗБОП-Русе, и в ОДП-Русе, където срещу него са се водели дознания за рекет, побой и заплахи. Всички са свързани с бизнеса на Николов със зърно и зърнобази.

Бизнесът
Една от версиите за атентата е, че зърненият бос е взривен заради интереси в износа на жито. До 10-12 август 2006 г. приключва експортът по европейската квота. Тя е в размер 380 хил. тона, припомнят тогава от асоциацията на фермерите в Добруджа.

Българското хлебно жито се експедира основно за Испания и Италия. Средната цена е 98 евро за тон при безмитен износ, а на свободния пазар е 96 евро за тон. Всъщност 200 хил. тона по евроквотата са били попълнени за евроизноса от старата реколта 2005. Битката е за останалите 180 хил. тона от новата реколта.

Стопаните в Добруджа ожънали през лятото на 2006 г. добро по своите хлебни качества зърно и богата реколта. 

Международни компании, които изкупуват житото у нас по това време, са "Гленкор", "Доминион грейн", "Луи Драйфус" и "Тьопфер". Обикновено големите играчи работят с български фирми посредници. Фирма "Фарин" на убития бизнесмен от Варна Асен Николов е изкупувала жито за "Гленкор" и хамбургската "Тьопфер".

На 16 юни 2006 г. фирмата на Николов "Фарин" АД е издала първата си емисия корпоративни обезпечени облигации. Книжата са с номинална стойност 5 млн. евро. Емисията е била за срок от пет години с падеж на 17 май 2011 г.

Предшественикът на "Фарин" АД - "Фарин" ООД, става в края на 2003 г. член на Асоциацията за търговия със зърно и фуражи (GAFTA). През септември 2005 г. фирмата подава заявление за разрешително за застрахователен брокер.

През януари 2006 г. Комисията за финансов надзор отказва да издаде разрешение на "Фарин" ООД да развива дейност като застрахователен брокер. В решението пише, че по наредбата за застрахователни брокери се иска висше образование, а Асен Николов не е представил диплома за завършено висше образование. По това време той е студент по международни отношения във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър".

Разследването
Атентатът се разследва от специалисти от ДОТИ-София. „Случаят ще бъде засекретен, както и всички случаи, по които полицията работи и до момента нямат резултат“, съобщава във Варна тогавашният министър на вътрешните работи Румен Петков. Помолен да коментира прогнозата, че няма да бъде разкрит извършителят, министър Петков отговаря, че тези изводи се правят на базата на даден материал през предходните години.

„Достатъчно се наслушахме предните години на изхвърляния, с които се пречеше на много разследвания, в това число ключови за България“, категоричен е Петков.

Асен Николов се е познавал с простреляния зърнен бос Ангел Бончев същия ден в морския град.

През март 2007 г. става ясно, че има заподозрени за убийството на Николов. При работата на полицията по случая е установено, че взривеният бизнесмен дължал големи суми пари на няколко фирми, занимаващи се с търговия със зърно и спедиция във Варна и София.

Близки до разследването разказват тогава, че убитият бизнесмен е проявявал доста агресивно отношение към бизнес партньори и колеги в бранша, което вероятно му е навлякло тяхната неприязън. Това е било потвърдено и при разпитите по случая.

Въпреки подозренията и предположенията до разкриване на престъплението не се стига. 

След като през януари 2006 г. Николов е удостоен с престижния приз за предприемач на 2005 г. на фондация „Еврика“, Николов дава обширни изявления за медиите. В тях казва: „Ако знаем какво ни чака, можем да преценим рисковете и да намерим начин да се справим с тях“. Не успява да предвиди покушението срещу себе си.