Служители на Национален парк "Централен Балкан" откриха труп на убита мечка.

Сигнал от парков служител за открит труп на мечка на територията на Национален парк "Централен Балкан“ е подаден в дирекцията на парка на 27 август 2024 г. Мястото е в охранителен участък "Стенето“, парков участък "Троян“, в местността "Малък Жидов дол“.

Веднага е направена проверка от служители на дирекцията, Районно управление на полицията – Троян и ветеринарни лекари от Спасителния център за диви животни "Зелени Балкани“.

При проверката е установено, че действително на посоченото място има труп на млад мъжки индивид с огнестрелна рана.

Мечката (Ursus arctos) е защитен вид съгласно законодателството на Република България и е приоритетен за опазване в рамките на екологичната мрежа НАТУРА 2000. Видът попада в разпоредбите на Наказателния кодекс, според който случаят се разглежда като престъпление.

Води се разследване от компетентните органи.

Органите на реда са извършили обиск на мястото на живеене на Я.К. от с. Христо Даново, който преди време е заловен в близост до мястото на престъплението да пренася огнестрелно оръжие на територията на НП "Централен Балкан“.

След направената проверка в дома му са открити трофеи на диви животни, от които 8 черепа на дива коза, 27 - на сръндак, и 4 - на благороден елен.

Ченгета влетяха в имот на мъж в Карловско и се хванаха за главите

Образувано е досъдебно производство от Районна прокуратура - Карлово за престъпление по чл. 278д от Наказателния кодекс: "Който противозаконно унищожи, повреди, държи, придобие или отчужди екземпляр от европейски или световно застрашени диви гръбначни животни или екземпляр от вид по приложение № 3 към Закона за биологичното разнообразие, означен със знак (*), се наказва с лишаване от свобода до пет години, както и с глоба от пет хиляди до двадесет хиляди лева.“

Защитен вид

Кафявата мечка е един от емблематичните видове животни за страната. Видът е изчезнал или е в много ниска численост в голяма част от Европа.

В България все още съществува популация от няколкостотин индивида, обитаващи основно планините, където съществуват големи горски масиви и са съхранени старите гори. Като вид, нуждаещ се от големи индивидуални територии, мечката е подложена на силно антропогенно въздействие и множество заплахи като бракониерство, разрушаване на местообитанията и безпокойство.

Червената книга на България определя вида с природозащитен статус "застрашен“. Освен законовата защита, се изпълняват мерки за опазване на вида и смекчаване на конфликта между мечката и човека.