В Пулия, на токчето на италианския ботуш, плажният мениджър Фабрицио Марцано подрежда чадъри и разделя пространството с тънки въженца, създавайки за летовниците модел на бъдещ антикоронавирусен плаж.

Ще успее ли община Порто Чезарео, на брега на тюркоазеносиньото Йонийско море, да привлече италианците, вече жадуващи за лятна почивка след деветседмичната изолация, която трябва да приключи на 4 май?

Фабрицио Марцано, собственик на балнеокомплекса "Бачино Гранде", смята, че е възможно - ако им бъде осигурено "спокойствие".

"Въженцата на пясъка просто дават представа за едно разстояние" между летовниците, обяснява предприемачът, приел като база "30 на сто чадъри по-малко физически на плажа тази година" - "безспорна финансова загуба".

Стратегическият му план става по-ясен, ако се вгледаме в една част от плажа с чадъри, долепени един до друг, както миналата година.

Неговият модел "лято 2020" предвижда далеч не така свойско общуване, с шезлонги, раздалечени на по метър и половина. Пътечка, обозначена с въжета, помага на всеки да отиде към шезлонга си, без да прескача останалите почиващи.

Ще трябва също и "да разшири обслужването", доставяйки на отпускарите храна и напитки право до плажните им дюшеци, за да се избегнат опашките пред барчето и да се спазва необходимата дистанция, посочва шефът на комплекса.

"Ние италианците сме хора с въображение, винаги има начин да вдъхнем на хората усещане за сигурност!" - възкликва той.

"Отпускарски бонуси"
"Обаждат ни се клиенти, за да разберат какво става и да решат ще ходят ли на море тази година - уточнява Фабрицио. - Това ни дава надежда."

Плажните оператори в Италия изглежда ще посрещнат 45 милиона туристи по-малко и ще понесат загуби от 30 милиарда евро през тазгодишния сезон, провален от коронавирусната пандемия, сочи поръчано от бранша изследване в страната, пострадала най-силно в Европа с близо 26 000 жертви по официални данни, цитирани от Дарик.

Без да слагаме в сметката инвестициите от 360 милиона евро, необходими, за да се гарантира ефективно спазване на нормите за сигурност - това ще рече средно към 12 000 евро за всеки плажен концесионер за този сезон.

Което е повод за тревога във "Федербалнеари Италия" - асоциацията на балнеокурортите в страната, обединяваща 13 регионални сдружения и 3000 туристически фирми.

Затова федерацията, доста влиятелна в страната, където туризмът дава работа на 4,2 милиона души и генерира 13 процента от БВП, отправя искане за извънредна държавна подкрепа, по-специално съществено намаление на таксите по договорите за наем и концесия на плажове, данъчни кредити, а защо не и "отпускарски бонуси" към ниските заплати.

Експертите от държавното здравеопазване приканват към максимална предпазливост: според директора на управление "Инфекциозни болести" във Висшия медицински институт Джовани Реца италианците ще могат да плажуват това лято, само "ако" се потвърди сегашното подобрение на епидемиологичната обстановка и "единствено при стриктно спазване на минималните дистанции".