В родината вали, студено е. Близо 800 км на юг пък е 29 градуса. Общинският лидер на партията се разкихал, очите му сълзели, пиел чай след чай - не заради предизборната кампания, а от дъждовете и ниските температури… Ние пък се наслаждаваме на 12-годишно уиски и гледаме да не стоим много на слънце – и през октомври се изгаря.
На плажния бар е оживено почти като на Капалъ чаршъ – алкохолът се лее безплатен и българи, руснаци и поляци са в неформално състезание. Кой ще изпие повече квалитетен алкохол, бира, вино, шампанско… Но имайте търпение за новините.

Намираме се в Бодрум. Там, където слънцето пече яко и след настъпването на астрономическата есен, а краят на сезона е чак на 25 октомври.

*
Защо сме избрали Бодрум, когато медиите бълват тревожно, че в южната съседка не е за живот, камо ли за почивка?

Решили сме да се уверим на място що е то „извънредно положение“ и следва ли от това да треперят туристите. Предварително сме проучили това-онова, но на 100 процента вярваме на инфото от туристическите каталози. Междувременно попаднахме и на вестникарско заглавие в родна медия, което ни прозвуча като черен хумор – „Бум на туристите в Турция“. Който разбрал – разбрал…

Разположеният на полуостров Бодрум е от любимите места за туристи от цял свят – и заради климата, чистата вода и плажовете, така и заради нощния живот. Тук акостират яхти на шейхове и на милиардери от Западна Европа и САЩ. В популярната в цяла Европа дискотека „Халикарнас“ може да срещнете известни писатели, музиканти и т. н.

Китните селца, разположени около Бодрум са много атрактивни със зелени борови площи, полуразрушени гръцки църкви, вятърни мелници, стари каменни постройки и големи оазиси покрай бреговете на реките, уверяват ни от туристическата агенция. Тук ще видите белите куполи на Гюмбет (цистерни за съхраняване на вода) и кервани камили.

Бодрум е създаден през 11в пр.Хр. и е известен в древността като Халикарнас, родното място на Херодот и мястото на смъртта на краля Мавзол (4-ти век пр. н. е.).

Замъкът Бодрум, или средновековния замък на Св. Петър, е чудесен пример за архитектурата на 15 век. Тя е превърната в Музей на подводната археология, където можете да видите експонати, свързани с бронзовата епоха. 

Високата 50 метра гробница е най-старият паметник в Бодрум, била е едно от седемте чудеса на древния свят. Тя е построена от Артемизия II в чест на смъртта на съпруга си – крал Мавзол.

Най-известната забележителност на Бодрум е замъкът на Св. Петър. Произходът на замъка датира от походите на рицарите на Свети Иоан /1400 година/.
Амфитеатърът е още едно свидетелство за великото минало на Бодрум. Намира се на върха на един хълм той побира 13000 хиляди човека и е бил построен по времето на елинския период /330 – 30 до н.е./. Театърът се състои от три отделни части: място за публика, място за оркестър и сцената. След разкопките през 1973 г., амфитеатър стана достъпен за туристи.

Портата Mindos, която е част от крепостните стени, е разположена в западната част на Бодрум и представлява един от двата входа на древния Халикарнас.
(следва)

Източник: 24rodopi.com