Броят на т.нар. „копърки“ в Бургас се оказа плашещо голям, съобщава „Флагман“. По информация от браншови организации в града работят над 900 жълти коли, но според регистъра на Община Бургас разрешителни до месец март са извадили около 700 таксита. Т.е. - 200 нелегални всеки ден кръстосват улиците на Бургас.
„Откакто контролът от страна на ДАИ спадна, тук вече е абсолютен хаос. Едните си плащат данъка от 660 лева, редовни са и изпълняват услугата качествено, другите сякаш живеят на техен гръб – не дават и стотинка на общината, подбиват цените, правят нерегламентирани курсове и съсипват бизнеса“, коментираха хора, добре запознати с проблемите в бранша.
 
Оказва се така, че има няколко „вратички“, които копърките могат да използват, за да плащат възможно най-малко, ако не е и никакви средства на общината. Реално тези хитри трикове са нелегални, но тъй като контролът е занижен – в ДАИ-Бургас в момента има двама инспектори, а КАТ рядко проверява таксиметрови автомобили, „номерът минава“.
 
„200 коли не си плащат данъка – това са 132 000 лв., които вместо да отиват в Община Бургас като данъци, се губят. Отделно, от общия брой на останалите таксиметрови шофьори, има такива, които го заплащат в началото на годината 1 или 3 месеца. Когато този срок изтече, стикерът за платен данък остава залепен на автомобила, но де факто е невалиден. Тук се разчита на наивността на клиента – колко пъти ви се е случвало да проверите дали стикера за платения данък е валиден? Изключително трудно е за един обикновен човек да различи нелегалното такси от напълно изрядното“, разкриха запознати източници.
 
Дори с неплатен данък, много от бакшишите използват друга тънкост, която също разчита на невниманието на клиента. Те просто свалят табелката от покрива на колата, на която пише „Такси“ и продължават да карат автомобилите си, търсейки клиенти.
 
Тези копърки обикновено изпълняват и нерегламентираните курсове на подбити цени – Център-Меден рудник на цената на билета за човек – 1.30 лв. По този начин, освен, че не плащат данъка си, те реално отнемат средства от общинския превозвач. Когато пък те биват спирани за проверка, обикновено минава номера, че „возят близки и познати“.
 
Междувременно повечето от изрядните таксиметрови шофьори пък зоват да се вземат строги и спешни мерки против въпросните порочни практики. Само че може да се окаже, че де факто няма кой да предприеме нещо, затягайки контрола.
 
„ДАИ преди време правеха редовни проверки и нямаше такива проблеми. Сега са в намален състав и наглеците се възползват много бързо. Време е заедно с НАП да вземат общи мерки – да направят една съвместна акция през нощта, когато копърките излизат най-масово и да започнат с глобите. Така, въпреки че акцията бързо ще стане ясна за повечето изпечени измамници, то поне тези, които тепърва са започнали да хитруват ще изпатят и така броят на измамниците непременно ще намалее“, коментират таксиметрови шофьори.
 
По-рано днес ДАИ и КАТ започнаха акция в Средец, която да пресече нелоялната търговска практика. Такава акция обаче е необходима и в самия областен център – Бургас, тъй като тук такситата са много, а контролът над тях за жалост – изключително занижен.