Благоевград скърби: Отиде си един от основателите на СДС - художникът, който ни учеше
След дълго боледуване почина благоевградският художник, учител по изобразително изкуство и един от основателите на СДС Павел Димитров
След дълго боледуване почина благоевградският художник, учител по изобразително изкуство и един от основателите на СДС Павел Димитров. Той е издъхнал тази нощ в местна болница, потвърдиха от за БЛИЦ от лечебното заведение.
По решение на близките му тялото му ще бъде кремирано.
БЛИЦ припомня, че на последната изложба класът по изобразително изкуство в Националната хуманитарна гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ в Благоевград за пореден път изрази безкрайната си обич и благодарност към учителя-художник.
Всички в това училище, от което струи история, слово и изкуство, до името на гимназията винаги добавят - "бивша Солунска".
То е наследник на Българската мъжка гимназия в Солун, а в нея са учили и преподавали национални герои, държавници, просветители като Гоце Делчев, Даме Груев, Андрей Ляпчев, Константин Величков, Борис Сарафов.
Кузман Шапкарев - най-големият радетел за отварянето на гимназията през 1880 година и неин пръв директор.
Подреждайки изложбата Милена Ичева не крие тъгата в очите си:
„ Аз предпочитам да изобразявам красотата около нас. Има достатъчно много мъка и черни вести. Може би като компенсация на това, което виждаме по новините, е по-хубаво, когато отидем на изложба да видим нещо цветно, нещо красиво и слънчево“.
Художникът Павел Димитров беше сред най-обичаните учители в Националната хуманитарна гимназия.
Вероятно и заради това, че беше болезнено откровен с младите, а когато преди време го попитах за децата на които преподава сега и каква е разликата от бившите ученици той отговори непринудено.
„Те са много повече материални, отколкото сме ние, много повече прагматични. Не знам докъде ще потънат в Интернет. Супер е да си играеш с него, но е много дълбока вода. Оттам понякога не се връщат. Не знам дали не сме последните, които по традиционния начин редим и гледаме изложби.
Най-вероятно следващия път тези изложби ще бъдат по улицата. Все по-трудно хората отиват на изложба от традиционния тип, за да я гледат.
Него го плашеше липсата на какъвто и да било романтизъм в следващите поколения.
Не дочака тази липсата, дано е за добро.
Светъл да пътя му, а картините, които ще рисува горе нека ни напомнят, че красотата може и да спаси света, но ние трябва да се постараем да я създадем пазим.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук