Българската Венеция: Нещо невиждано се случва на Ченгене скеле
Ще показваме на хората рибарството като един от най-древните занаяти по нашите земи, каза Радосвета Стюърт
Нямаме нищо против да возим туристи, да показваме нашия бит и шиенето на мрежи, правенето на морски възли.
Това каза пред бТВ рибарят от Бургас Георги Димов, след като му бе зададен въпроса дали когато няма риба в морето колегите му няма да се преквалифицират в таксиметрови шофьори във вода и да возят летовници в морето.
Едното не пречи на другото, добави той.
Според него, лодките могат да служат като морски таксита.
„Сега подготвяме мрежите за есенния риболов, който очакваме с нетърпение. Вече се показаха първите риби, които са преходни и започнаха да идват по нашето крайбрежие“, разказва рибарят.
„Нашето селище е изградено след 1970 година. Лодките на бащите ни и на дедите ни бяха насилствено премахнати от Бургас поради разширението на порта и строежът на новото рибно пристанище“, добавя той.
„Бяха изградени един главен и два основни канала, в които всичките лодки бяха поставени в това място. Има прилика с Венеция, тъй като се движим по каналите, за да влезем в морето“, коментира Димов.
Радосвета Стюърт от отдел Туризъм към Община Бургас пък заяви, че в Ченгене скеле ще се показва рибарството като един от най-древните занаяти по нашите земи.
„Морето е давало поминък на хората още от древни времена. Затова за нас е толкова важно да покажем на новите поколения как хората са ловели риба и как са я преработвали“, добави тя.
Новата лодкостоянка вече функционира, а на нея скоро ще акостира корабчето „Анастасия“, което ще плава от бургаското пристанище новият порт на Ченгене скеле, каза още Радосвета Стюърт.
Последвайте ни
0 Коментара: