Има "зелена светлина" за ядреното хранилище "Радиана"
Проектът има разрешение за строеж от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и от Агенцията за ядрено регулиране. Решението е публикувано в Държавен вестник (бр. 46 от 9 юни 2017 г.) и трябва да бъде изчакан и двуседмичният срок, в който заинтересовани страни могат да го обжалват. Този път обаче това право ще имат само общини, но не и екологични организации.
Проектът по изграждането на хранилището се забави няколко години след обжалвания на Оценката за въздействие на околната среда (ОВОС) и процедурата беше извършена на два пъти. Обществено обсъждане за проекта се проведе в цялата Врачанска област, а не както предвижда законодателството в зона от 30 километра около съоръжението.
Забавянето оскъпи строителството с около 5 млн. евро. Цената се повиши и заради направения одит на риска и отстраняването на вписаните там забележки, каза още Петров. Изграждането на първия етап на хранилището - административни сгради, съоръжения и клетки за съхранение и т.н., ще струва 71,8 млн. евро.
Трудно може да бъде изчислена цената на това хранилище, защото не е ясно и в какъв мащаб ще бъде реализирано - по проект там трябва да бъдат съхранявани и отпадъците (ниско- и среднорадиоактивни) от АЕЦ "Белене", както и от седми блок на АЕЦ "Козлодуй".
За изграждането на хранилището няма да се използва национално съфинансиране, а само средства от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). От българските фондове са инвестирани само средствата за изпълнение на регулаторните изисквания за получаването на разрешителното за строителство.
На първо време в новото хранилище ще бъдат съхранявани отпадъците от извеждането от експлоатация на шестте блока в АЕЦ "Козлодуй", както и отпадъците, съхранявани досега в хранилището в Нови хан, и от извършвани научноизследователски дейности. Част от радиоактивните отпадъци предварително ще бъдат обработвани в специален цех за раздробяване и дезактивация, както и в т.нар. плазмотрон, където ще бъдат изгаряни. Това съоръжение ще гори твърди отпадъци, включително и бетон, като по този начин се намалява обемът им с 80 на сто.
До този момент са изгаряни моделни отпадъци и ДП РАО ще подаде искане за разрешение за тестове с радиоактивни отпадъци от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР).
Ще бъде модернизиран и съществуващ цех за преработка на отпадъци. Той е пуснат през 90-те години и в него се управляват всички отпадъци от централата в две линии - за течни отпадъци и за пресоване на отпадъци. Цехът ще бъде обновен с пари от ЕБВР, а сумата е около 30 млн. евро.
Последвайте ни
0 Коментара: