Историк от Търново обяви сензационно: Светлинни сфери кръжат около гробовете на българските царе! Нямаме обяснение
За мистерията, която се повтаря нощ след нощ, алармира директорът на Историческия музей Иван Църов
„Свети 40 мъченици“ е построена още по време на българския цар Иван Асен II върху по-малка църква вероятно посветена на Богородица, в чест на голямата му победа в Битката при Клокотница на 9 март 1230 г. (деня на Свети 40 севастийски мъченици) над епирския деспот Теодор Комнин. През XIII–XIV век е главна черква на манастира „Великата лавра“.
На 9 март 1878 г. денят на храмовите патрони, само седмица откакто България е свободна, „Св. 40 мъченици“ се изпълва с много хора. Някогашната царска църква е осветена повторно защото от средата на ХVIII в. до Освобождението е била джамия. Дори след падането на Търново под османска власт българите в града продължават да се черкуват в храма, но постепенно го изоставят, защото е твърде стар. Съгласно османските закони той е превърнат в джамия. И така до деня, когато под сводовете му отново се възнася православна молитва.
Черквата е силно разрушена при земетресението от 1327 г. Възстановена е през първата половина на XIV век, като впоследствие е преустройвана и достроявана.
На 22 септември 1908г. в същата църква княз Фердинанд обявява Независимостта на България. С провъзгласяването на българската независимост църквата „Св. 40 мъченици“ става известна и в Европа. В английския печат тази илюстрация е озаглавена многозначително: „Кризата в България. Княз Фердинанд по време на богослужението в Търново.“
В черквата са погребани цар Калоян, цариците Анна Мария и Ирина, Свети Сава Сръбски, както и много други членове на царското семейство и българската аристокрация. Тленните останки на Калоян са тържествено препогребани в църквата на 19 април 2007 г. – 800 г. след неговата смърт.
При катастрофалното земетресение на 1 юни 1913 г. църквата е полуразрушена. Възстановяването й в днешния вид е през 2006 г. На тържествената церемония на Кръстовден присъства лично ангажирания с възкръсването на храма тогавашен премиер Сергей Станишев.
Последвайте ни
0 Коментара: