Мащабно учение в Бургас за действия при тероризъм и извънредни ситуации.

Военни формирования участваха в освобождаването на заложници, а планински спасители помогнаха на пострадал турист в планината.

Научно-практическата конференция по „Спешна медицина при бедствени ситуации, тероризъм и тежък травматизъм“ е първа по рода си.

В нея участват лекари от спешни центрове и спешни отделения, военни лекари и парамедици, експерти по контратероризъм, спасителни и доброволни формирования от страната и чужбина, а организаторите са убедени, че синхрона в работата им е изключително важен, предвид съвременните гео-политически условия.

Спасяване на заложници

Заложници при симулиран терористичен акт бяха спасени от Курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“. Демонстрацията е част от първата по рода си конференция по „Спешна медицина при бедствени ситуации, тероризъм и тежък травматизъм“.

„Това е един вид тренировка. Защото ние на практика предвид геополитическата обстановка трябва да сме готови за терористични действия, бедствия, аварии и правим това събитие с оглед стиковане между различните служби, които участват”, казва пред NOVA ректорът на университет „Порф. д-р Асен Златараров в  Бургас проф. д-р Христо Бозов.

По време на учението медиците се занимаваха с разрешаването на кризисни ситуации с много жертви, практическият опит от земетресението в Турция, действие при химическа атака, организация на спешната помощ.

Опит от Турция

„Имаме опита вече на колегите от Турция.

Видяхме какво се случи при едно много тежко земетресение.

Ние нямаме опит и готовност за реакция при такова събитие. Затова приви всичко възможно ние от Съюза на парамедиците да можем да консолидираме всички структури,за да можем да помогнем в един такъв кризисен момент в държавата”, добавя д-р Теодор Цанков от Съюза на парамедиците.

Едни от най-подготвените са планинските спасители, както и техните четириноги помощници. Като Чадда, която е на 5 години и половина, но вече има опит със спасяването на хора в кризисна ситуация.

„Миналата година в аварийно-спасителния отряд към община Парник да открием човек с деменция на третия ден в село Брезнишки извор, където Чадда помогна за решаването на случая”, разказва водачът на Чадда Екатерина Ковачева.