И днес семейството и близките на 21-годишната родилка Данислава Стоянова, която в петък почина след планово секцио, се събират на протест пред болницата в Горна Оряховица. По случая тече разследване, както и няколко проверки, които все още не са приключили, не са готови и заключенията от аутопсията, предава БНТ.

Директорът на великотърновската болница заяви, че 21-годишната жена е била докарана при тях с линейка от Горна Оряховица в следобедните часове на 26 август.

„Беше докарана в тежко общо състояние. След преоценка на състоянието и реанимационни мероприятия се прие решение за спешно оперативно лечение. Бяха продължени реанимационните мероприятия до 22 часа, когато настъпи фаталният изход", заяви д-р Красимир Попов, изпълнителен директор МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов" Велико Търново.

Д-р Попов обаче отказа да коментира дали водеща причина за смъртта е отключен ДИК синдром, както твърдят лекарите от горнооряховската болница.

„Предпочитам да не коментирам тези обстоятелства около причините и следствието, което е последвало. Колегите са дали своето становище, всичко е документирано и описано", каза д-р Красимир Попов.

За „По света и у нас" директорът на столичната АГ болница „Света София" д-р Гергана Коларова разясни, че ДИК синдромът е рядко, но изключително тежко и животозастрашаващо състояние, което може да се отключи и по време на раждане. В развитите държави обикновено подобен синдром развиват 3 на 10 000 родилки.

„Това означава една каскада от механизми на биохимично ниво, които водят до образуване на множество микро и макро тромби, които буквално запушват и задръстват цялата съдова мрежа в организма", каза д-р Гергана Коларова, изпълнителен директор на ПСАГБАЛ „Света София".

Синдромът протича в няколко фази, може да бъде констатиран с кръвни изследвания и е изключително важно да се действа бързо, за да бъде спасен пациентът.

„Тази здрава, права жена влиза в болницата бременна, която вече самата бременност може да доведе до всички тези усложнения, които в хода на раждането да стартират един ДИК синдром. И тук вече е изключително трудната преценка да се хванат симптомите на ДИК-а. Една коректно направена клинично-лабаротарни изследвания дават информация на каква фаза сме от евентуално настъпване на ДИК и това времето, което ние използваме, за да се намесим, да го предотвратим, ако можем разбира се", каза д-р Гергана Коларова.

До дни се очакват резултатите от аутопсията, но те едва ли ще бъдат оповестени веднага, тъй като са част от материалите по разследването на този трагичен инцидент.

Видео може да видите ТУК

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук