Категорично: И Бургас забрани бурките
С 34 гласа "за", 1 "против" и 9 "въздържал се" местните парламентаристи току-що гласуваха предложението
„Спомням си преди четири години, когато ходихме на протест в Пазарджик. Тогава всички жени с бурки настояваха да се запази правото им да се проповядва исляма. Сега виждате какво се случи там! Заради това казвам, че мярката е превантивна! Не искам и Бургас да тръгне по пътя на Пазарджик“, призова Ангел Божидаров и допълни, че ако трябва ще се глобяват и туристите, чиито жени идват с бурки.
„Щом са в България трябва да се съобразяват с българското законодателство. Що се отнася до това дали ще загубим от туризма – 56 години живея в Бургас и навалица от шейхове не съм видял“, допълни Божидаров, захапвайки общинският съветник от ДПС Шерафет Мехмед, който изтъкваше, че Бургас е туристически град и щяло да бъде лош знак да се глобяват арабите, идващи със забулените си съпруги тук.
„По кварталите не съм видял жени с бурки. Дебело подчертавам – не само в Община Бургас, а Община Руен и Айтос. Дори и в най-затънтените села не е имало жени с бурки. Тук се проповядва традиционния ислям, никога не е имало бурки. Няма и да има. Ще гласувам против, защото аз като един мюсюлманин не мога да тръгна срещу вярата. Тази бурка е част от религията. Колеги, днес бурките, след два месеца ще имаме забрана срещу забрадките. Не забравяйте, че в България живеят над 1 млн.мюсюлмани. Срещу забрадките ли ще тръгнем, срещу нашите майки по селата?!“, подчерта Шерафет Мехмед от ДПС и подчерта, че уважава всички религии. Дори на традиционните християнски празници поздравявал приятелите си.
„Г-н Мехмед, ние говорим за компютри, вие за компоти. Против сме бурките, а не забрадките“, реплекира го Ангел Божидаров.
Остро с бутонките на Шерафет Асан Мехмед влезе общинският съветник от НФСБ Георги Дражев. „Моите спомени за Комлука и циганското население там е, че нямаше никакви мюсюлмани, нито бурки. Много ми е интересно кога г-н Мехмед е станал мюсюлманин“, каза Дражев, намеквайки за генезиса на общинския съветник от ДПС. „В нашите цигански махали съм виждал съм жени-циганки, които са много горди. Те пердашат мъжете си, няма да допуснат да сложат бурки, но трябва да предприемем превантивни мерки, за да не навлезе радикалния ислям и там“, подчерта Георги Дражев.
Групата на ГЕРБ не бе единна в подкрепата за предложението на колегата си Георги Дракалиев. Веселин Пренеров, например, изтъкна, че се работи за единно национално законодателство и се очаква до няколко седмици да мине гласуването в парламента. Станислав Андреев, който е един от най-видните представители на евангелистите в Бургас и човек, който работи, за да навлезе християнството като контрапункт на исляма в ромските махали също препоръча по-скоро да се наблегне на разпространението на християнската вяра, а не на заклеймяването на други религии. „Християнството не се връща към Кръстоносните походи и Светата инквизиция“, каза Андреев.
БСП също не разединена по темата. Николай Тишев обяви, че няма да подкрепи предложението, а водачът на групата Евгений Мосинов заяви, че ще гласува „Въздържал се“
„Имаме толкова важни докладни, трябваше да чуем отчетите за общинските дружества, а ние обсъждаме тази докладна. Ние трябва да се мерим с Варна, Пловдив, София, а не с Пазарджик. С цялото ми уважение към жителите на този град. Бурките са част от разклонението на сунитския ислям, занимаваме се със законодателство, което забранява исляма. Не е въпросът в рекламата, а в последиците. Ние в момента караме младите хора на Бургас заради провокацията, шоуто или нещо друго, да носят подобно облекло“, заяви Евгений Мосинов.
Вносителят Георги Дракалиев взе думата едва в края на разискванията. Той спокойно изслуша колегите си. „Има проектозакон на национално ниво, но никой не знае дали той ще бъде приет и кога ще се случи. Тази докладна не е спонтанен израз, а добре обмислено предложение“, каза Георги Дракалиев.
Последвайте ни
0 Коментара: