„Аз живея в Белгия, идвам си тук рядко. За малко през лятото и през зимата.  Защо да плащам ток и за асансьор? Кой може да ме задължи, не е правилно това!“, категоричен е гурбетчия от Кърджали.

Закупил е жилище в нова кооперация в квартал „Възрожденци“. Инвестицията му е за над 75 000 лева.

Апартаментът е обзаведен, но пребиваването в него - рядкост. Мъжът е избрал да живее и работи със семейството си зад граница. В същото време във входа на новия блок няма… ток. Просто защото никой не плаща. Не се и чисти поради същата причина.

Спомени от соца: Това е най-големият квартал в Родопите, а днес е неузнаваем СНИМКИ

„Призрачни“ блокове, празни апартаменти, тук-таме светещи прозорци. 85 на сто от жилищата в нови кооперации в Родопите са на гурбетчии, които обаче са зад граница. Въпреки инвестицията в нов дом. Това установи проверка, направена от 24rodopi.com.

Призрачни блокове: Гурбетчии от Родопите наливат милиони в нови жилища, а после…

В блока са 25 апартамента. Всички са закупени, но реално собствениците, които са в града, са 3-4. Всички останали са в чужбина. Ситуацията в новопостроена жилищна кооперация в центъра на Кърджали. Съдбата на десетките вдигнати сгради в областния град.

Строителните предприемачи разчитат главно на гурбетчии при сделките с имоти. Апартаменти се продават още на „зелено“, а търсенето предопредели и челното място на Кърджали по строителство.

Ако през 2019 година квадратният метър вървеше по 650 евро, то към момента е над 800, като не липсват и оферти за 900 евро на кв./м. Това е централна градска част. Около 550 евро е квадратният метър във вече презастроения квартал „Възрожденци“.

„Две семейства живеем във входа. Всички жилища са продадени, обзаведени от собствениците, но самите тях ги няма.

Идват рядко, за по няколко дни, за да си видят просто имота“, коментира пред екипа ни 38-годишна жена, живееща със съпруга си от около година в нов блок във „Възрожденци“.

Подобна ситуация обаче затруднява поддръжката на общите части.

Във входа ни става все по-мизерно. Не се събират пари за почистване, не се плаща ток.

Искаме от съседи някаква месечна такса за поддръжка, но обикновено отговорът е „Аз си идвам за малко, за няколко дни, живея в чужбина, защо да плащам?“. Така в един момент няколко души трябва да поемат разходи за ток, чистене, асансьор, чиято поддръжка е 80 лева на месец, отделно годишните технически прегледи, които са над 200 лева.

Стига се до спиране на осветлението в гаражите. Някои са принудени дори да си поставят отделен електромер, за да ползват осветление само на своята клетка и да плащат само за една крушка“, споделя проблемите 40-годишен мъж.

Закупил е апартамент в нов комплекс край Арда. Ситуацията обаче е „Всички жилища са продадени, няма кой да поддържа блока“. Голяма част от новите собственици са на Запад и не вдигат телефони на домоуправители, а някои са неоткривами.

Общата собственост остава на произвола на малцината, които реално живеят. Други пък отказват да плащат, защото са на нисък етаж. „Не ми трябва асансьор, не ми трябва осветление на стълбището, заради няколко стълби“, е класическото оправдание.

„Много хора от Родопите избират да живеят в по-големи градове. Ориентират се към Пловдив, Стара Загора, София.

Други пък инвестират в по няколко апартамента в Кърджали. Предимно гастарбайтери, но не само от града.

Голям процент от купувачите са от селата в региона, също работещи зад граница. А така също и от съседната област Смолян“, коментира брокер на недвижими имоти.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук