Наследници на прочутата в миналото пловдивска фамилия Калпакчиеви вдигат едноетажен търговски център в „Южен”. Сградите са почти завършени и се виждат точно срещу кметството, пише днес "Марица".

Проектът е на архитектите Ива Стоянова, Елена Апостолова и Тихомир Стоянов от студио  "А-Факт". Сградата е развита в няколко модула, в които последователно се подреждат заведение за бързо хранене.

Вторият модул е за аптека със склад към нея. Следват още четири магазина за промишлени стоки. В края на тази композиция има сладкарница, фризьорски салон за 4 работни места и два магазина. Сладкарницата е проектирана за 24 места - в обема  влиза склад, санитарен възел с преддверие и бар с всички необходими уреди и технологично обзавеждане. 

Конструкцията на цялата сграда е сглобяема,  тя се състои от стоманени конструктивни елементи и ограждащи стени от сандвич панели с дебелина 10 см. Покривът е със сандвич панели.  

Центърът се изгражда в терен, собственост на фамилията, създала първата тухларна на Пловдив. Това е  мястото, където навремето братята Йордан и Павел Калпакчиеви от Етрополе полагат основите . В нея се обработват „тухли, керемиди, кюнци и прочие работи, нужни за града”. А готовите тухли и керемиди отиват директно на строежите - обществени и частни. За работниците фабрикантите построили болница с амбулатория (ноември 1913 г.) и в нея лечението било напълно безплатно, четем в архивите. 

През 2009-а наследници на фамилията основават фондация на името на фабриканта Павел Калпакчиев. Идеята е на Мария и Росица Калпакчиеви, но зад нея застават Петър Калпакчиев, Георги Златарев и Камен Златарев. Фондацията популяризира и опазва името на Павел Калпакчиев, поддържа гробницата му, която също е в Пловдив.

В бъдеще вероятно ще подпомага със стипендии даровити студенти и ученици от града на тепетата. Но в момента завършва композицията около паметника на Павел Калпакчиев. Той се издига точно пред въпросния търговски център в район „Южен” - мястото е видимо, точно срещу бул. „Никола Вапцаров” и кметството. Наблизо навремето е бил входът на тухларната. По паметника работи скулпторът Стоян Заваринов. А плановете са цялата стена, вляво от пластиката, да се покрие с пана с архивни снимки и факти от историята на прочутата фамилия.
  
Калпакчиеви построили общежития за работниците си

Ето това са били „купоните”, с които работниците са се хранили в стола към фабриката и пазарували в магазина до нея. Това разказва наследникът Петър Калпакчиев и показва две малки монети със знака на тухларната. Върху тях се вижда и годината - 1912-а. Инкрустирали знака и върху голямата метална порта, където е входът на старата фабрика в Кючука.  

Първата тухларна се появила на 15 март 1896 г. Това, което е известно на гражданството, е, че в нея ще се обработват „тухли, керемиди, кюнци и прочие работи, нужни за града”. Основават я братята Йордан и Павел Калпакчиеви от Етрополе. Те са  изучили тухларския занаят в софийската фабрика „Работник”, разказват архивите. В тези години братята полагат първия  камък близо до града. Работата потръгва и готовите тухли и керемиди отиват директно по строежите - обществени и частни.

За суров материал ползват пръстта на 100 дка земна площ край Пловдив. Фабрикантът обаче се грижел и за работниците - за тях открива  първата работническа болница с амбулатория (ноември 1913 г.). В нея лечението е напълно безплатно. Нещо повече - за работниците и децата им вдигат общежития, работнически стол и баня, а за малчуганите работи детски приют. През 1932 г. от фабриката сюрпризират и пожарната - „подарили им 2000 тухли, с които да се поправи оградата на пожарната команда”, четем в старите вестници.  

Работата върви на пълни обороти - през 1947 г. работниците обещават да произведат 2 милиона тухли и 250 000 керемиди свръх плана. Година по-късно тухларната фабрика на Павел Д. Калпакчиев е национализирана. На мястото ще се появи новата керамична фабрика „Тракия”.