Не е за вярване в кой наш град правят дронове камикадзе като луди ВИДЕО и СНИМКИ
Българският дрон се управлява със специално устройство, което носи името на компанията “SAMEL-90”
Българската компания „Самел-90”, базирана в Самоков, стартира поточна линия за производство на камикадзе дронове - т.нар. лойтерни снаряди.
Продуктът им, наречен SAMJET, сериозно наподобява иранските „Шахед-136”, които се оказаха сериозно ефективни в модерното военно дело, което на практика стартира с конфликта в Украйна.
Там самоубийствените безпилотни летателни апарати имат пълен превес над по-конвенционалните оръжия, ползвани допреди няколко години и считани за непобедими от пехота. Пример за това са танковете, чиято функция на бойното поле, особено в градска среда, се оказа минимална и дори с обратен ефект.
„Самел-90” е компания, която започва дейността си в зората на преход, макар корените ѝ да могат да се проследят до 60-те години на миналия век. Известна е, основно на външния пазар, с производството си на комуникационни технологии и системи за електронна война. SAMJET сега маркира нов етап от развитието на фирмата.
Какво представлява българският дрон? В най-общи линии той е летящо крило с единичен пропелер от тип „бутащ”, който е спсобен да носи до 5 килограма полезен товар. Захранва се от батерия, вероятно или литиево-йонна, или литиево полимерна.
Фюселажът на самолетчето, което видно от снимките е с размах на крилата около 130-140 см, е компактен и лек, което прави възможността летателният апарат да седи по-дълго време във въздуха и да развива по-високи скорости.
В същото време това го прави и значително по-незабележим и безшумен, което винаги е предимство на бойното поле.
SAMJET, видно от демо клип, публикуван от „Самел-90”, притежава така необходимата видеокамера, с която пилотът се ориентира къде се намира.
Тя предава в реално време, с много леко забавяне, не само картина, но и актуална информация за GPS или други геолокационни координати, както и моментното състояние на батерията.
От екрана още може да се изтъкне, че машината разполага както с магнетомер, служещ за компас и електронна жироскопна стабилизация, така и с барометър - вероятно физически - който измерва не само скоростта, но и височината, на която се намира летателният апарат.
Всичко това е от огромно значение за оператора и екипа зад него, тъй като дава възможност за директна обратна връзка от бойното поле, както и за координация по физически локации с оператори на други дронове, чиято функция е да действат като съгледвачи.
Българският дрон се управлява със специално устройство, което носи името на компанията “SAMEL-90”. Неясно е какъв протокол използва - както за видеовръзката, така и за радиовръзката, но вероятно не се касае за такъв, който се използва в широката общественост.
Това би било добре, тъй като в Украйна и към момента в бойно снаряжение не са традиционните спектри на 900mhz, 2.4ghz и 5.8ghz честотите.
Там самите приемници и предаватели са базирани на други честоти, вероятно внимателно селектирани от експерти по такъв начин, че да не се „бият” тези на безпилотните апарати с тези, излъчвани от различни кули за интернет и дори с мобилните оператори.
Любопитно от видеото, публикувано наскоро от „Самел-90”, е още и как излита дронът. Използвана е релсова система и малък ракетен двигател, който да запрати камикадзето със 100 км/ч в рамките на фракция от секундата.
След като свърши горивото за изстрелването, се задейства бутащият пропелер отзад. С това, интересно е, че скоростта на обекта не се променя и стои сравнително константна - около 26-28 метра в секунда - предсотатъчно, за да може апарата да маневрира успешно и сравнително безопасно до достигането на набелязаната цел.
Неясно остава дали системата за видео, която се използва, е аналогова или дигитална, нито какъв е обсегът на безпилотния апарат.
Със сигурност обаче това е една от добрите алтернативи на иранските „Шахед” и е много вероятно съвсем скоро българската компания да подпише сериозен договор с държави, които имат крещяща нужда от такъв тип муниции.
Последвайте ни
2 Коментара: