Дърветата във Велико Търново са нападнати от корояди и други паразити, които разболяват смъртоносно боровете. Инсектите атакуват иглолистните от няколко години насам и топлите зими благоприятстват тяхното размножаване.

От местния екологичен отдел са потърсили за помощ лесовъди и агрономи от София и др. населени места, но се оказва, че казусът по спасяване на дърветата стига до задънена улица, пише borbabg.com. Единственият ефективен начин за унищожаване на вредителите е специален препарат, който обаче е забранен от европейското законодателство за прилагане в градска среда.

Торене, обработка на почвата и множество други мерки са използвани, за да се спре унищожителното действие на паразитите, увериха от кметството. Така се стига до ситуация, в която освен отстраняване на дърветата няма друг полезен ход. Местната администрация не предприема сеч при първите симптоми на съхнене, тъй като винаги има силен негативен обществен отзвук, когато се стигне до рязане на боровете.

Стратегия

Обясниха, че стратегията, която следват, е сеч едва при достигане на крайна фаза на съхненето.

На мястото на премахнатото дърво се засява широколистно, което е по-подходящо за климата и надморската височина.

В момента най-много изсъхнали иглолистни има в кв. „Колю Фичето“ и именно там ще бъдат отстранени умъртвените видове. Сходна съдба имат и боровете в района на т.нар. „Екостадион – Пишмана“, но за момента от РДГ не дават позволителни за сеч.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук