Мечок, с тегло 120 килограма, който влизаше в габровския квартал "Бакойци", е бил уловен през нощта в четвъртък. 

Дивото животно е било заловено със специални безопасни капани, защото жителите на квартала са се чувствали в опасност, съобщиха от Северноцентралното държавно предприятие в Габрово. 



Акцията по залавянето и преместването на дивото животно е била организирана от служители на Държавно горско стопанство в Габрово, от Владимир Тодоров от Сдружението за дивата природа "Балкани" и от Живко Жеков, специалист по ловно стопанство.

Подготовката за залавянето на мечката е започнала с изграждането на три хранилки и със залагането на фотокапани. В един от тях дивото животно се е хванало.

Мечокът е бил упоен с щадяща упойка и в четвъртък е бил транспортиран високо в планината, в обхвата на националния парк "Централен Балкан".

Избраното място за освобождаване на мечката е отдалечено от населени места и е съобразено с естествения хабитат на вида, посочиха от предприятието.

„Северноцентрално държавно предприятие“ ДП подготви информационни брошури с основни правила за безопасно поведение в райони, обитавани от кафяви мечки.

Наблюденията през последните години показват, че популацията на кафявата мечка в планинските райони на предприятието се увеличава, а също така и разселването ѝ в по-ниските части на планината.

Зачестяват и случаите, в които мечки нанасят щети основно на пчелини и унищожават единични или група кошери, нападат също и домашни животни.

Според експертите, шансът за среща с кафява мечка в балкана не е толкова висок, защото хищникът също избягва срещите с хора. И все пак, за да се избегнат инциденти, е важно навлизайки в гората, всеки човек да е подготвен за възможна среща с най-големият хищник в България – мечката.

Изработените брошури ще бъдат разпространени в рискови райони на предприятието, където съществува реална опасност от среща с мечка. По този начин туристи, гъбари и билкари ще могат да се запознаят с ценна информация как да действат, за да излязат от ситуацията благополучно и да предотвратят евентуални инциденти.

Основни правила при случайна среща с мечка:

  1. Запазваме самообладание. Не бягаме – това най-вероятно ще провокира мечката да ни подгони.
  2. Преценяваме ситуацията – следим поведението на мечката. Ако се приближава към нас отстъпваме бавно назад. Ако се изправи на задни лапи и души във въздуха – спираме.
  3. Не доближаваме мечка ако я забележим от дистанция.
  4. Не оставяме мечката без изход за бягство, тя е изплашена не по-малко от нас и не трябва да се чувства като „хваната в капан“.
    Освен правила за безопасно поведение, брошурите разясняват и как да избегнем среща с мечка. За целта е необходимо да:
  5. Да не се оставят отпадъци, особено хранителни.
  6. Да се оглеждаме за следи от мечки.
  7. Да се движим на групи и да вдигаме шум, за да се избегне риска да изненадаме мечката, ако е заспала или увлечена с друго занимание.