В България са предвидени най-малко 50 млн. лв. за оцеляването на всичко що плува, скача, лети, пасе, цъфти, както и за цялата рода на тези, които са ангажирани с преброяването му. Това разкрива в свое разследване „Гласове“. Отделно от тази сума, само за грижа от ръка разстояние за червеногушата гъска, са поискани 50 млн. над гореспоменатия бюджет, допълва още медията в публикацията „100 млн. лв. за биоразнообразие - добър мотив за "зелен" рекет“.

„Освен бюджетите, интересни са и някои подробности. Ето например, по проект „Консервационни дейности за целеви видове от директивата за птиците на Европейския съюз – белошипа ветрушка, черен лешояд и царски орел, в основните им местообитания в България, бенефициент (тоест взима парите) е Сдружение с нестопанска цал (в официалния документ пише цАл) Стара Загора по Оперативна програма „Околна среда“, изпълнител е… ПЕТРОЛ АД. 
Хората, които ще гонят птици, ще ги броят, хранят, ще им сменят пелените в гнездата, ще отчитат „смъртността под линиите за електропренос в гнездовите райони“, вероятно са на втора работа, след като приключат по бензиностанциите на компанията. Общият размер на държавното финансиране само по това перо възлиза на 85 хил. лв., а европейското е над 481 хил. лева“, констатира изданието.

В представения списък, в който проектът с най-висок бюджет – 8 000 000 лева, е за опазване на царски орли от жици, а най-малко пари ще бъдат похарчени за лятна лекция сред природата – 18 хиляди лева, има и кърджалийско присъствие.

2 000 000 лева са за „Следене на дива коза, заплождане на пеперудата Червен Аполон и за отглеждане на храсти за криене на дива мечка“, като партньор на проекта е Природонаучният музей при БАН, където зам.-директор е Стоян Бешков – член на Националния съвет на ПП „Зелените“ и кандидат-депутат от Кърджали, отбелязва изданието.

Стоян Владимиров Бешков бе втори в кандидатската листа на "Зелените" в Кърджали на изборите през 2013 година.