Затворници в Разград чистят и облагородяват зелени площи в центъра на града. Какви са хората, на които е позволено да се трудят наравно с останалите, въпреки, че излежават присъди, и притесняват ли се жителите на града?

Цялото пространство пред сградата на прокуратурата и следствения арест е облагородено от двама души, лишени от свобода. За тях е създадена специално тази програма, която да развива и поддържа трудовите им умения. Има и още една, в която са включени, за да им помогне да се социализират по лесно в обществото след като излежат присъдите си.

Те се казват Ашкън Али и Илия Михайлов. Първият излежава тригодишна присъда за разпространение на наркотици, а вторият - за кражби.

Подведен от приятели

"Много съжалявам, бях подведен от приятелите си, мисля, че повече такава грешка няма да допусна", казва Ашкън пред Нова ТВ.

Прехвърлени са в Разград в новоразкритото поделение на затворническото общежитие в Белене по програма за работа и социализация. Всеки ден не само метат алеите и поддържат зелените площи, но изчистили и самораслата растителност по ската на близкия канал, проправили са и пътечки.

А това, че затворници се движат свободно сред гражданите, казват, че не плаши никого. Според Ашкън всички много ги уважават и не ги е страх.

Потвърждава го и кметът на Разград.

"Напълно спокойно се приема, защото при нас не е постъпил нито един сигнал или по някакъв начин оплакване хората да са застрашени", споделя Добрин Добрев.

"Те са с пряк контакт с гражданите и до момента нямаме един сигнал, че са попречили на някой", уверява Янко Янков, началник Районна служба "Изпълнение на наказанията".

Два за три дни

Докато работят, затворниците са наблюдавани от надзиратели, предстои да им бъдат поставени гривни със сателитно наблюдение. Според управата на следствения арест, програмата подпомага социализацията им месеци преди да се върнат у дома си.

А по думите на Янков когато работят безвъзмезден труд в полза на обществото, им се зачитат два дни за три. Но има и други ползи - всяка седмица имат свиждане с близките си.

"Реално погледнато ние им помагаме те да си намерят работа, за да могат да издържат своите семейства. Примерно Ашкън Али има предложение от директора на "Паркстрой" след приключаване на наказанието иска да го вземат на работа", разкрива още Янков..

Ако програмата за работа на лишени от свобода в Разград се окаже успешна, се очаква към нея да се включат и други излежаващи леки присъди.