Проговори барманката Живка от Чирпан, арестувана в Италия по мегаделото "Ндрангета"
По време на масовите арести в края на 2019 г., свързани с клана Бонавота, беше намесено името и на Танева, заподозряна като подставено лице на фамилията
По време на масовите арести в края на 2019 г., свързани с клана Бонавота, беше намесено името и на Танева, заподозряна като подставено лице на фамилията.
В края на 2019 г. италианските власти арестуват Живка Танева, която работи като барманка в градчето Сан Онофрио. Смятат, че е била подставено лице на търговска дейност, свързана с Никола Бонавота, а целта била пране на пари.
Разследващите твърдят, че Никола е ключова фигура на фамилията, представляваща калабрийската мафия в градчето. В списъка на подсъдимите при предварителния процес проведен през септември името на Живка е под номер 138.
Екип на БНТ я е намерил пред родния ѝ дом в Чирпан. Разказва, че се е прибрала от Италия, където живее отдавна.
- Има заведение на вашето име?
- Не, лъжа е.
- Никола познавате ли го?
- Е, много ясно, как да не го познавам?! Той е от Санта Онофро, където работя. Никакви отношения нямам. Здравей, здрасти и това е. Не знам с какво се занимава. Преди години беше барът негов. Как ще съм работила за него въобще! Други бяха шефовете.
"В момента всичко си е точно. Имат си дела. Всички са пуснати, дето бяхме арестувани", казва Живка.
- Колко дни бяхте в ареста?
- Малко, 10 дни, докато мине моето дело, защото бяхме много хора.
- Какво ви казаха като ви арестуваха?
- Нищо, даже един въпрос не ми зададоха. Просто аз си показах документите и всичко приключи.
Подсъдимите по делото са 335 лица начело с 66-годишния Луиджи Манкуза, известен като Чичото. Част от обвиненията са за убийства, пране на пари, рекет и трафик на отпадъци.
В процеса ще участват над 600 адвокати. Според италианските магистрати битката в съда ще бъда решаваща във войната срещу мафията.
Италианският прокурор Никола Гратери е твърдо решен да спечели битката. Въпреки че според Анна Сержи - изследовател на мафията в Италия, подобна организация не би могла да се пречупи лесно.
"Този процес не е краят на "Ндрангетата". Той е само срещу няколко клана. Тази организация се състои от 160 клана. Това не са най-важните хора, това е само една провинция.", казва Сержи.
В "Ндрангета" може да се влезе само по два начина - чрез родствена връзка или брак.
"Не мисля, че има замесени българи на високо ниво. Има няколко случая, при които е установена съвместна работа с криминални групи от Армения, Русия и Западните Балкани. Тяхна роля обикновено е да помагат, когато има нужда от събиране на дългове и използване на насилие.", обяснява Сержи.
Очаква се процесът срещу "Ндрангета" да продължи не по-малко от 2 години.
Последвайте ни
1 Коментара: